Suriye tezkeresi Meclis'ten geçti

Suriye tezkeresi Meclis'ten geçti
Suriye tezkeresi Meclis'ten geçti
Suriye'ye asker gönderme yetkisi veren tezkere 320 kabul 129 ret oyuyla TBMM'den geçti

Hükümet'e, Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. AKP ve MHP 'nin desteklediği tezkere 320 kabul oyuna karşılık 129 ret oyuyla Meclis'ten geçti. CHP ve BDP tezkere için hayır oyu kullanacaklarını daha önceden açıklamıştı.

Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümet'e 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, Genel Kurul'un kapalı oturumunda görüşüldü. 3 saat 20 dakika süren görüşmelerin ardından, tezkere kabul edildi.

Tezkerede, Suriye'de devam eden krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğe de menfi etkisi giderek artan şekilde görüldüğü belirtildi.

Suriye Arap Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012'den itibaren Türkiye topraklarına da saldırgan eylemlerin yöneldiği Suriye'den saldırıyla ilgili ilk açıklama anımsatılan tezkerede, şunlar kaydedildi:

“Müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldırı eşiğindedir.

Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 1 yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.”

ÇELİK; "BU BİR SAVAŞ TEZKERESİ DEĞİLDİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, TBMM'de kabul edilen tezkereyle ilgili “Bu, bir savaş tezkeresi değildir, savaşa ruhsat veren bir tezkere değildir. Eğer güven ve barış istiyorsanız, her an cenge hazır olmanız lazım. Biz tabii kararlılıkla sınırlarımızı, vatandaşlarımızı, ülkemizi ve ülkemizin menfaatlerini elbette hükümet ve devlet olarak koruyacağız. Bu tezkere bunun içindir” dedi.

Çelik, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yeni Merkez Yürütme Kurulu'ndaki (MYK) isimleri ve görevlerini açıkladı.

Eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'in Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildiğini belirten Çelik, Teşkilat Başkanlığını görevine İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem'in, Seçim İşleri Başkanlığı görevine ise Anayasa Profesörü Mustafa Şentop'un getirildiğini söyledi.

Kendisinin, Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile Parti Sözcülüğü görevini sürdüreceğini ifade eden Çelik, Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik ile Sosyal İlişkiler Başkanı Nükhet Hotar'ın görevlerine devam edeceğini dile getirdi.

Yerel Yönetimler Başkanlığı görevine eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Antalya Milletvekili Menderes Mehmet Tevfik Türel'in getirildiğini bildiren Çelik, şunları kaydetti:

Ekonomi İşleri Başkanlığı, Has Parti Genel Başkanı iken arkadaşları ile birlikte partilerini fesh edip aramıza katılan ve AK Parti ile bütünleşme sağlayan iktisat profesörü Numan Kurtulmuş tarafından bundan sonraki süreçte yürütülecek. Partimizin kuruluşundan beri, değerli arkadaşımız, çok önemli gerçekten ekonomik görüşlere sahip olan Ankara Milletvekili Bülent Gedikli tarafından yürütülüyordu. Bu dönem böyle bir değişiklik yapıldı.

Halkla ilişkiler Başkanlığı'nı Ankara Milletvekili Salih Kapusuz ile devam ettireceğiz. Mali ve İdari İlişkiler Başkanlığı'nı, yani bir manada partimizin maliye bakanlığını, Sayın Ahmet Edip Uğur yapıyordu, bundan sonraki dönemde de kendisi devam ettirecek.

Ar-Ge Başkanılığı'nda bir değişiklik yapıldı. Ar-Ge Başkanlığı'nı Reha Denemeç yürütüyordu. Bu dönem, bu görev eski Demokrat Parti Genel Başkanı ve bu dönem AK Parti MKYK üyesi olan Süleyman Soylu tarafından yürütülecektir.”

Genel Sekreterlik görevini Ankara Milletvekili Haluk İpek'in sürdüreceğini ifade eden Çelik, yeni listenin AK Parti'ye, tüm camiaya, Türk demokrasi hayatına ve tüm millete hayırlı olmasını diledi.

"KAPIDA BİR SAVAŞ MI VAR, PANİĞİ ASLA OLMASIN"

Çelik, Esed güçleri tarafından yapılan saldırı sonucunda bir top mermisinin bir eve isabet ettiğini hatırlatarak, saldırıda şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifa diledi.

Türkiye'nin bu konuda da çok önemli kararlılık sergilediğini ve derhal tezkerenin büyük çoğunlukla TBMM'de kabul edildiğini belirten Çelik, şöyle konuştu:

“Bir kez daha huzurunuzda şunu ifade etmek isterim, bu bir savaş tezkeresi değildir, savaşa ruhsat veren bir tezkere değildir. Eğer güven ve barış istiyorsanız, her an cenge hazır olmanız lazım. Biz tabii kararlılıkla sınırlarımızı, vatandaşlarımızı, ülkemizi ve ülkemizin menfaatlerini elbette hükümet ve devlet olarak koruyacağız. Bu, tezkere bunun içindir. Kamuoyunda, özellikle vatandaşlarımıza sesleniyorum, 'Kapıda bir savaş mı var?' paniği asla olmasın. Biz yeri ve zamanı geldiğinde tıpkı karşı taraftan ateş eden top bataryalarının vurulması gibi, gerektiği zaman Türkiye bu müdahaleleri yapacaktır ama kendi yasama organından, yürütme organı böyle bir yetki almıştır ve silahlı kuvvetlerimiz bu manada kendilerine yetki verildiği zamanda bu görevleri yerine getireceklerdir.” (AA)