Suriye top atışıyla vuruldu, tezkere bugün Meclis'te

İSTANBUL- Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne, Suriye’den atılan top mermilerinin düşmesinin ölüm ve yaralanmalara neden olması Ankara’yı alarma geçirdi. Daha önceden ilan edilen angajman kuralları çerçevesinde, radarla tespit edilen Suriye’nin Tel Ebyad ilçesindeki hedefler top atışıyla vuruldu. Olayla ilgili Başbakanlık ve Dışişleri tarafından diplomatik girişimler de anında başlatıldı.
Akçakale’deki olayın ardından Başbakan Tayyip Erdoğan , ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu programlarını iptal etti. Geç saatlere kadar süren değerlendirme toplantıları yapıldı. Son dakika kararı ile Meclis’in bugün saat 10.00’da Suriye gündemiyle toplanmasına karar verildi. Kulislerde Suriye ili ilgili bir sınır ötesi operasyon tezkeresinin ele alınacağı konuşuldu.

Resmi Konut’ta zirve
Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’i arayarak, bilgi aldı. Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyelerinin yer aldığı yemeğe de katılmadı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise telefonla BM Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi’yi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’u, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’i aradı. Başbakanlık’ta da Erdoğan başkanlığında bir toplantı yapıldı.

İddia: İdlib de vuruldu
Başbakanlık’taki toplantı sürerken yapılan yazılı açıklamada Suriye’ye verilen karşılıkla ilgili şu açıklamada bulunuldu. “Bugün (dün) saat 16.30 sıralarında, Suriye rejim güçlerinca açılan top ateşi sonucunda, 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu menfur saldırıya sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur. Olayla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimler derhal başlatılarak BM Genel Sekreteri ve BM Konseyi üyesi bazı ülkelerin Dışişleri Bakanları ile telefon görüşmeleri yapılmıştır. Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri ile bir telefon görüşmesi yapılmış, NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır. Türkiye , angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provakasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.” Suriye basını ise Hatay sınırındaki İdlib’in de vurulduğunu öne sürdü. (RADİKAL)