'Suriye yanıt vermek mecburiyetinde'

'Suriye yanıt vermek mecburiyetinde'
'Suriye yanıt vermek mecburiyetinde'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk uçağının Suriye'de düşürülmesine ilişkin, "Suriye uçağın niçin düşürüldüğü sorusuna umarım cevap verecektir" dedi

Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN

DENİZLİ - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Pamukkale Kavşağı’nda bulunan Dedeman Park Oteli’nin açılışına katıldı. Arınç, burada Malatya Erhaç Havaalanı’ndan kalkın Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF-4E tipi keşif uçağının, Suriye Ordusu tarafından düşürülmesine değindi. Türk uçağının Suriye tarafından düşürüldüğünün resmen açıklandığını belirten Arınç, şöyle dedi:

"Son yarım saat itibariyle arama çalışmaları sürüyor. Arama çalışmaları bizim tarafımızdan 5 helikopter ve gemilerle devam ediyor. Suriye tarafından da çalışmalara yardımcı olunmaktadır. Anlıyorum ki, bu arama çalışma çalışmaları sonuçlandığında ve uçağımızın niçin düşürüldüğü konusu aydınlatıldığında, kamuoyuna daha da tafsilatlı bilgi verilecektir. Arama çalışmalarına katıldıkları ve bu olayla ilgili olarak bir kasıttan bahsedilmediğine göre, Suriye tarafı bunu açıklamak mecburiyetindedir. Temaslar sonucunda bu açıklamalar yapıldığında ve Türkiye tarafından da buna ilişkin bir sonuç ortaya konulduğunda, savaş uçağı olmayan eğitim keşif amaçlı rutin çalışmalarını sürdüren uçağımızın, hangi karasularda ne şekilde ve hangi amaçla düşürüldüğü konusu kamuoyuna ilan edilecektir. Fevkalade üzgünüz. Müretettabatımızın 2 kişi olduğu, 2 pilot olduğu biliniyor. Umarım ki, canlı olarak hayata dönerler. Biz bundan büyük bir sevinç duyacağız. Yapılan açıklamalarla bu sonucun nasıl meydana geldiği konusunda bilgi sahibi olacağız. Sükunet içinde olmalıyız, tahrik edici konuşma ve davranışlara kesinlikle prim vermemeliyiz. Evet kritik bir konu olduğunu kabul ediyoruz, ancak bunu açıklayacak bilgilere henüz sahip değiliz. Konu üzerinde süratle bir çalışma yapılmaktadır. Umarım en kısa zamanda bu ilan edilecektir. Suriye uçağın niçin düşürüldüğü sorusuna umarım cevap verecektir. Cevap vermek mecburiyetindedir." (dha)