Suudi uçakları İncirlik'e geliyor!

Suudi uçakları İncirlik'e geliyor!
Suudi uçakları İncirlik'e geliyor!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan uçaklarının İncirlik'e konuşlanacağını açıkladı. Çavuşoğlu, Münih'te liderlere "Kapsamlı strateji olursa kara operasyonuna girebiliriz" dediğini de aktardı

RADİKAL - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münih Konferansı’nın dönüş uçağında Habertürk gazetesinden Bahar Bakır'a yaptığı açıklamada, "DAEŞ ile mücadele kapsamında Suudi Arabistan uçaklarının İncirlik’e konuşlanacağını" söyledi. Bakan Çavuşoğlu, liderlere, “DAEŞ’le mücadelede kapsamlı bir strateji olursa, Türkiye ve Suudi Arabistan; hepimiz kara operasyonuna girebiliriz dedik” değerlendirmesinde bulundu. İşte Çavuşoğlu’nun açıklamaları:

KEŞİF YAPILDI : Suudi Arabistan Türkiye’ye uçak gönderiyor. Üslerde keşif çalışması da yaptılar. Uçaklar İncirlik’e gelecek. Sayısı henüz belli değil. “Gerekirse asker de gönderebiliriz” dedi. Bu, Suudi Arabistan’ın Suriye’deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesidir. Buradaki terör örgütlerinin arkasına sığınacağımıza, 65 ülke havadan, karadan DAEŞ terör örgütünü temizlememiz lazım. Böyle olursa Rusya’nın yaptığı gibi “DAEŞ mi Esad mı?” gibi “Daha iyi şeytanı seçin” deme durumuna gelinmez. 

PLAN YOK, TEMENNİ: Suudi askerlerin Türkiye üzerinden geçmesi bir temenni, planlanmış bir şey değil. Suudi Arabistan’la Suriye’de aynı düşünüyoruz. Askeri ve savunma sanayii alanında çok işbirliğimiz var. Teröre karşı İslam koalisyonuna destek verdik. Bunun içinde istihbarat olacak, asker olacak, diğer unsurlar olacak. Eğer uygulanabilirse bunun faydalı olabileceğini düşünüyoruz. DAEŞ ile mücadele konusunda Türkiye ve Suudi Arabistan başından beri kara operasyonundan yana. Tüm koalisyon toplantılarında biz, “DAEŞ ile mücadele edeceksek kapsamlı, sonuç odaklı strateji olması lazım” diyoruz. Kara operasyonu da olması lazım. “Böyle bir strateji olursa Türkiye ve Suudi Arabistan biz, hepimiz kara operasyonuna girebiliriz” dedik. (Habertürk)