SYRIZA'dan seçim için HDP'ye 'destek' açıklaması

SYRIZA'dan seçim için HDP'ye 'destek' açıklaması
SYRIZA'dan seçim için HDP'ye 'destek' açıklaması
SYRIZA Dış İlişkiler Sorumlusu Trigazis, kadın hakları, ekoloji mücadelesi ve barışı kendilerine hedef seçmiş sol görüşün her yerde zaferini istediklerini ve 2015 genel seçimlerinde HDP'nin yanında durduklarını söyledi.

RADİKAL - Avrupa Sol Partisi’nin ikinci Akdeniz konferansı 20-22 Şubat tarihleri arasında İstanbul Taksim Hill Otel’de gerçekleşti.

Rojava kanton temsilcileriyle bir araya gelen SYRIZA Dış İlişkiler Sorumlusu Panos Trigazis ile Agos Gazetesi’nden Gülşah Keleş’e konuştu.

Trigasiz partinin sosyal demokratlardan, sosyalistler, feministler, ekolojistler gibi birçok farklı ideolojik gruptan oluşan bir koalisyon olduğunu belirterek, partilerinin yeni sosyal hareketlerin bir ifadesi bir sentez hareket olduğunu söyledi: “ Parti ’nin bayrağında bulunan kırmızı renk emeği, yeşil renk ekolojiyi, mor ise feminizmi temsil eder.”

Trigasiz, koalisyonun başarısının birkaç aylık değil, yıllardır verilen mücadele ile kazanıldığını da belirtti.

‘KRİZ HALKIN DEĞİL AVRUPA'NIN’

Yunanistan’da yaşanan krizin sadece Yunan halkını ilgilendirmediğini bunun bütün Avrupa’nın krizi olduğunu belirten Trigasiz’e göre çözümü ortak hareketle mümkün.

”Avrupa Birliği ile son günlerde yaptığımız görüşmeler, krizin yarattığı tahribatı ortadan kaldırmak, herkese ortak fayda sağlayabileceğimiz anlaşmalara varmak açısından önemli.”

Demirtaş: Ana sol damar artık HDP'dir


Dış ilişkiler sorumlusu, kemer sıkma politikalarını ön plana koyan liberal hükümetlerin Yunanistan’daki anti-kapitalist parti deneyiminin bütün Avrupa halklarına örnek olabileceğinden korktuğunu söyledi.

‘ROJAVA DENEYİMİ KAZANIM’

Kobani olaylarını yakından takip ettiklerini ekleyen Trigasiz, ilk dayanışma delegelerini Kobani’ye kendilerinin gönderdiğini söyleyerek önceliklerinin Kobani’nin yeniden inşası olduğunu belirtti.

Trigasiz  Rojova deneyiminin, özellikle doğrudan demokrasi ve kadın mücadelesi açısından dünyanın bir kazanımı olduğunu söylüyor.

Türkiye ’de yaklaşan genel seçimle ilgili olarak Trigazis; kadın haklarını, ekolojik mücadeleyi, gelişimi ve barışı kendilerine hedef seçmiş sol görüşün her yerde zaferini istediklerini belirterek HDP’nin yanında durduklarını söyledi.

HDP'ye kiralık bina yok

Dengir Mir Mehmet Fırat aday oluyor!

HDP ve EMEP seçim ittifakı yaptı


  http://www.radikal.com.tr/130103813010383

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tabi tabi - O0OO0O

  Yunan turklerinin haklari konusunda SYRIZA ne dusunuyor acaba? Yunanistan ulkedeki turk varligini kabul etmiyor, icinde turk kelimesi gecen kurumlara izin vermiyor. Bu durusu da degistirirler belki bize akil vermeden once...

  - momentum

  Allah Allah... Ben saadet partisini destekleyecekler zannediyordum.

  tükürdüklerini yalamakla meşğul şuan arkadaş.... - user882364

  askeri ücrete zam dedi gümledi daha nelerde gümlücek gülerek izliyeceğim. ee arkadaşta baktı seçim propagandalarını yapamıyor gerçek dünya 2 anahtar dağıtıcam sizeyle olmuyormuş biz bunun gibi siyasetçileri yıllar önce görmüştük eskilerden bir farkı olmadığını hdp destekleyerekte terör bağlantılı bir partiye vererek Türkiyeyle arayı gerip eski iç dinamiklerini oynıyacak yunan halkına.