Tahliye için tam destek

Tahliye için tam destek
Tahliye için tam destek

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Çanakkale de Kordonboyu nu gezdi. Halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan çift bol bol fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanı Gül: "Bütün seçilmiş vekilleri TBMM'de görmek isterim. Ümit ederim ki Meclis'te görevlerini yaparken mahkemeler devam etsin."

ÇANAKKALE - ANKARA / DHA, AA
Tutuklu milletvekilleriyle ilgili krizin çözümü için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in temaslarıyla umut artarken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de tutuksuz yargılama formülüne sıcak baktığını dile getirdi.
Çiçek’in muhalefet partilerinin grup başkanvekilleriyle yaptığı toplantılar sonucunda Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 100/4 maddesinde değişiklik yapılması görüşü benimsenmişti. Çözüm için gündeme gelen formülse şöyle:
“Hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili olarak ve milletvekilleri hakkında tutuklamaya ve tutukluluğun devamına karar verilemez. Tutuklu ise tutukluluk hali derhal kaldırılır, yargılama tutuksuz sürdürülür. Yargılama sonucu verilecek kararın yerine getirilmesi dönem sonuna bırakılır.”
Partilerin bir çözüm formülünde mutabık kalması için çalışmalar sürerken, dün de Cumhurbaşkanı Gül’den bir mesaj geldi. Gül, Çanakkale ziyaretinde, “TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu milletvekilleriyle ilgili siyasi parti temsilcileriyle bir görüşme yaptı. Dört partinin temsilcileri ile uzlaşma sağlandığı söylendi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Bütün seçilmiş milletvekillerini TBMM’de görmek isterim. Bu yönde epey çalışmalar oldu. Ama bir netice vermedi. Son teşebbüsün daha netice verecek şekilde geliştiğini görüyorum. Meclis Başkanı da bana bilgi verdi bununla ilgili gelişmeler hakkında. Ümit ederim ki seçilmiş olan herkes Meclis’te görevlerini yaparken mahkemeler de devam etsin. Tutukluluğun sona ermesi zaten burada önemli. Yoksa mahkemelerin tabii ki devam etmesi ayrı bir husustur.”


‘En çok Müslüman Türkler çekti’
Gül, Çanakkale Valiliği’ni ziyaretinde, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili soru üzerine, şöyle konuştu: “Anadolu topraklarında hep beraber çok acılar çekilmiş. Birinci Dünya Harbi’nin bütün o büyük karmaşası içerisinde nelerin yaşandığı hep malumdur. Acılardan tabii hiç kimse mutluluk duymaz. Birinci Dünya Harbi içerisinde en çok acıyı çekenler Müslüman Türkler olmuştur. Koskoca imparatorluğun bütün topraklarından çekile çekile, kırıla kırıla Anadolu’ya gelmişlerdir. Acılar hepimizin ortak acılarıdır. Bunlar eğer yeni nesillere düşmanlık olarak, öc alma olarak aktarılırsa, o zaman bunun hiç sonu olmaz.”

Çiçek: Yaklaşım beraberliği
Partilerle görüşmelerinin içeriğinin istismar konusu yapılmaması için gizli kalmasını isteyen Meclis Başkanı Cemil Çiçek, dün CNN Türk’te katıldığı programda, “Üç partinin çok farklı farklı taleplerde bir yaklaşım beraberliği içinde olduğu ortaya çıkıyor, bunun değerlendirilmesi gerekiyor. Bir resim düşünün, 10-12 parça var, tamamını yan yana getirip koymadığınızda o tablo çıkmaz. Ben şimdi parçaları yan yana getirmeye çalışıyorum” dedi. Bir düzenleme yapılacaksa bunun sağlıklı bir hukuki zemine oturtulması gerektiğini belirten Çiçek, “İnsanları boş yere umuda kaptırmamak gerekiyor” dedi. Gül, “Biraz sorumlu davranmak lazım” sözleriyle de siyasi partilere mesaj verdi.