Taksim'de BDP'lilere polis müdahalesi

Taksim'de BDP'lilere polis müdahalesi
Taksim'de BDP'lilere polis müdahalesi

İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "Bu ülkede Kürt sorunu var. Bu sorun çözülmediği için hergün savaş derinleşiyor" şeklinde konuştu

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik gruba basın açıklaması ardından polis, biber gazı ile müdahale etti. Olayların ardından bir kişi gözaltına alındı

Serpil KIRKESER - Hasan YILDIRIM

İSTANBUL - Aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de bulunduğu BDP'li yaklaşık 100 kişi saat 15.00'de Taksim Meydanı'nda toplandı. "Operasyon değil demokratik çözüm" ve "BDP'li tutusaklar onurumuzdur" şeklinde slogan ataran grup, yaklaşık 30 dakika oturma eylemi yaptı. Bu sırada grubun yanına doğru yaklaşan bir vatandaş da doğuda askerlik yaptığını belirterek gruba tepki gösterdi. Bunun üzerine polis, vatandaşı grubun yanından uzaklaştırdı.

"BU ÜLKEDE KÜRT SORUNU VAR"
Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapan BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak, hükümeti eleştirerek "Kürt halk önderi Abdullah Öcalan büyük bir tecrit altındadır. Sayın Öcalan bulunduğu en zor şartlarda dahi barışa hizmet etmek için yoğun çaba içindedir.Kürt halkının demokratik çözümünün tek muhatabi Abdullah Öcalandır. Barış için Öcalan'ın sağlığı, güvenliği ve özgür yaşam şartları sağlanmalıdır, biran önce müzakerelere başlanmalı, Kürt siyaseti muhatap alınmalı, Kürtlerin anadillerinde eğitim hakkı kamusal alanda anadilde konuşma hakkı olmalıdır" dedi. Kolçak, "8 bin partili arkadaşımız tutukludur, esaret altındadır. Tutukluların savunmaların engellenmektedir. Siyasi tutukluların başlattığı direnişi selamlıyoruz, insanlık tarihi önünde ölümlere göz yumacak olanları uyarıyoruz" diye konuştu. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, "Bu ülkede Kürt sorunu var. Bu sorun çözülmediği için hergün savaş derinleşiyor, çatışma derinleşiyor" şeklinde konuştu. Tuncel meclis tarafından kabul edilen Suriye ile ilgili tezkereyi de eleştirdi.

POLİS GRUBA MÜDAHALE ETTİ
Basın açıklamasının ardından BDP'li grup dağıldığı sırada, BDP'li grup ile polis arasında tartışma çıktı. Polis ile grup arasında itişmler yaşandı. Gruptan birkaç kişinin polise su ve sert cisimler atması üzerine polis eylemci gruba bibergazı sıkarak müdahale etti. BDP'li grup Tarlabaşı Bulvarı'na doğru kaçtı. Bu sırada polisin attığı bibergazının, eylemciler tarafından tekrar polise atıldığı görüldü.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Polis bir kişiyi gözaltına aldı. Polisin attığı bibergazından o sırada yoldan geçen vatandaşlar ve çiçek satanlar da etkilendi. Gazdan etkilenen bir küçük kızda babasının kucağında olay yerinden uzaklaştırıldı.(dha)