Talabani, PKK ile görüşüyor

Talabani, PKK ile görüşüyor
Talabani, PKK ile görüşüyor
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) sözcüsü Azad Cündiyani, Talabani'nin PKK'yla görüştüğünü söyledi

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) yakınlığı ile bilinen internet sitesi, son bir ayda Türkiye ve PKK arasında yeniden artan çatışmalar nedeniyle Kürt liderin yeniden devreye girdiğini ve çift taraflı ateşkes sağlanması için geçmişte olduğu gibi diplomatik çalışmalar başlattığını öne sürdü.

Talabani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) yakınlığı ile tanınan ’Xendan’ adlı internet sitesinde KYB’den bazı kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, Irak Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ve PKK arasında ateşkes sağlanması için yeniden devreye girdiği belirtildi. İnternet sitesi Türkiye ve PKK arasında son bir ayda artan çatışmalar nedeniyle Celal Talabani’nin geçmişte olduğu gibi diplomatik girişimlere başladığı ve çift taraflı ateşkes için çalışmalarda bulunduğunu savundu.

‘ATEŞKESE İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR’
KYB'nin sözcüsü Azad Cündiyani de sitede yayımlanan açıklamasında, "Talabani, ateşkes ilan etmesi konusunda ikna etmek amacıyla PKK ile görüşüyor. Türk ordusuyla, PKK arasında çıkan çatışmalardaki kan duruncaya kadar Talabani'nin girişimleri devam edecek. Bu çabanın neticeleri yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır. Talabani iki taraf arasında bir köprü vazifesi görüyor. Kendisi, barışçıl çözümlerin iki tarafı birbirine yakınlaştıracağına inanıyor" dedi.

Şiddet ve savaşın iki taraf arasındaki anlaşmazlıkları daha da kötü bir hale getireceğini belirten Cündiyani, açıklamasında, "Türk ordusuyla, PKK arasındaki çatışmalar, Kuzey Irak ve Irak'ın genelini doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. Bu yüzden Talabani, bölgede şiddetin sona ermesi ve barışçıl çözümlerin kökleşmesi için çaba harcıyor" ifadesini kullandı.

ATALAY, "SİLAH BIRAKMA GÜNDEMDE VAR" DEMİŞTİ
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, hafta sonunda katıldığı bir televizyon programında, farklı bir dönemde bulunulduğunu belirterek, şöyle demişti:
"Talepler, görüşmeler var. Silah bırakmaya, teslim almaya kadar giden görüşmeler var. Yani bütün bunlar çalışmaların görüşmelerin içinde. Bizim en önemli şeyimiz bu silahın bırakılması. Orada, Kuzey Irak’ta terör örgütünün silah bırakması, o daha önce de açıklandı. Başbakan da Mesud Barzani Barzani ile görüşmesinden sonra açıkladı. Silah bırakılması ve o bölgenin terörden arındırılması. Bizim talebimiz o."(ajanslar)