'Talat Aydemir oturumu tutanakları açıklansın'

ANKARA - Türkiye, darbenin sorumlularının yargılanmasını tartışırken, darbe girişimi nedeniyle yargılanıp idam edilen Talat Aydemir’in idam kararıyla ilgili bir döneme ışık tutacak TBMM’de yapılan gizli oturumun tutanakları hâlâ açıklanmadı. Ufuk Uras, konuyu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyacağını bildirdi.
Kara Harp Okulu Komutanı olan Albay Talat Aydemir, 27 Mayıs’ın Demokrat Parti’yi devirmekten başka bir şey yapmadığını düşünüyordu. Talat Aydemir’in 22 Şubat 1962’de ve 21 Mayıs 1963’teki darbe girişimleri başarısız oldu. Talat Aydemir ve darbe girişiminin diğer önderleri Fethi Gürcan, Osman Deniz ve Erol Dinçer idam cezasına çarptırıldı. İdam cezaları, TBMM’de 4 Şubat 1964’te onaylandı. İdam cezalarının onaylanmasından önce Meclis’te gizli oturumda tartışmalar yapıldı. Ancak bu gizli oturumun tutanakları bugüne kadar açıklanmadı.
Meclis İç Tüzüğü’nün 71. maddesine göre gizli oturum tutanakları gizli oturum tarihinden itibaren 10 yıl geçmeden yayımlanamıyor. Yayımlanması hususunda Genel Kurul, Danışma Kurulu’nun teklifi üzerine işaret oyuyla karar veriyor. Eğer tutanakların yayımlanması teklifi yapılmazsa bazı tutanaklar süre şartı dolsa bile yayımlanmıyor. İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, konuyu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyacağını söyledi. (anka)