Tamamen kaldırılabilir

Tamamen kaldırılabilir
Tamamen kaldırılabilir
CMK 250. maddede sıkıntılar olduğunu ve değiştirileceğini belirten Erdoğan, 'özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılabileceğini' söyledi.

ANKARA/ RADİKAL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , özel yetkili mahkemelerle ilgili Adalet Bakanlığı’nda bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, bu mahkemelerin tamamen kaldırılmasının da söz konusu olabileceğini söyledi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi: “250’nci maddeyle ilgili bir sıkıntı var ve bu sıkıntı konusunda şu andaki çalışmaların dışında bir olay... Bu (yargı reformu paketleri) 1,2,3,4 falan bununla alakalı değil. Buna yönelik olarak Adalet Bakanlığımız kendi bünyesinde bir çalışmayı yapıyor.” 

Tatile yetişecek mi?
Erdoğan, çalışmanın, Meclis tatile girmeden yasalaşıp yasalaşmayacağının sorulması üzerine, “Bakalım yetişir mi yoksa bir sonraki döneme mi kalır? Hazırlıklar devam ediyor” dedi. Erdoğan, “Geri adım söz konusu mu?” sorusu üzerine şunları kaydetti: “Özel yetkili mahkemeleri kuran iktidarız. Çalışması esnasında da faydalı olduğu zamanlar oldu. Maalesef zararlı olan anlar oldu. İdeali yakalamak durumundayız. Uygulama esnasında birçok gerçekleri görmüş olduk. Bu yasaları yapan bu Parlamento. 250’nci maddeyle ilgili düzenlemeyi yapan da bu Parlamento. Bunun üzerinde daha farklı bir düzenlemeyi yapma yetkisi, hakkı Parlamento’dadır. Bizim için aslolan milletimizin memnuniyetidir. Parlamento, millet için vardır. Bundan da kimsenin rahatsız olmaması gerekir.”
Erdoğan, “Bu mahkemelerin tamamen kaldırılması mı yoksa yetkilerinin kısıtlanması mı söz konusu?” sorusuna, “Artık o, müzakereler, tartışmalar yapıldıktan sonra zaten gündeme gelir” karşılığını verdi. “Tamamen kaldırılması seçeneği masada mı?” sorusuna da “Her şey olabilir” cevabını verdi.

‘Masadan kalkma seçeneğimiz yok’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisini ziyaret eden Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine önemli mesajlar verdi. Komisyon üyelerinin eleştiri ve değerlendirmelerini dinleyen Erdoğan, “Darbelerle yapılan anayasa dönemi sona ersin, sivil anayasa dönemi başlasın. Güncel tartışmaların tesirinde kalmayın. Yeni Anayasa uzlaşı kültürünün ürünü olmalı. Masadan kalkmak bizim seçeneklerimiz arasında yok” dedi. Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası açıklama yapan Cemil Çiçek ise “Zorluklara karşı işi kolaylaştırıcı bir destek beklediğimizi ifade ettik” dedi.

BİR CHP ’YE, BİR MHP ’YE
Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında MHP ve CHP’yi hedef aldı. CHP’nin 4 + 4 + 4 sistemini ikinci kez Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü belirten Erdoğan, “Yeni CHP diyorlar, bunun neresi yeni? Olsa olsa, Doğan görünümlü Şahin olur bunlardan” dedi.
Erdoğan, MHP lideri Bahçeli’nin “Acaba İmralı’da kimse yok mu” şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, “Yaşadığını bizzat görürsen ne yapacaksın? O zaman beyefendiyi İmralı’ya götürmek lazım. O da BDP ’lilere kötü örnek olacak. . Eğer kılavuzunuzu yanlış seçerseniz, size bunlar söylenir” dedi. Erdoğan, toplantdan sonra Boks Milli Takımı’nı kabul etti . Hediye edilen boks eldiveniyle fotoğraf çektirdi.