Taner Yıldız: Demirtaş terörist eteğiyle Kandil'e çıkabilir

Taner Yıldız: Demirtaş terörist eteğiyle Kandil'e çıkabilir
Taner Yıldız: Demirtaş terörist eteğiyle Kandil'e çıkabilir
Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kendisine yönelik "Şehit olmak istiyordu, buyursun Dağlıca'da bir gece nöbet tutsun" şeklindeki sözlerine ilişkin, "Ben tabii ki askerimiz, polisimiz gibi hizmet için Dağlıca'da bulunurum, o da isterse terörist eteğiyle Kandil'e çıkabilir" ifadesini kullandı.

RADİKAL - Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, yazılı açıklamasında, HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın  kendisini eleştirdiği konuşmada, "Hangi üniformayı taşırsa taşısın" dediğini hatırlatarak, bu şekilde kalleş pusuyu kuranla o pusuda şehit olanları eşit tuttuğunu belirtti.

Demirtaş'ın 7 Haziran seçimi öncesi verdiği mesajlara dikkati çeken Yıldız, "O şirinlik gösterilerinin 7 Haziran seçimlerinden önce yapıldığını, daha sonra da o silahsız ve kravatsız haliyle ama aynı duygularla gezdiğini herkes biliyor. Bunu vatandaşımız izledi, gördü. Bana 'Şehit olmak ister misin' diye sordular. Bütün iddialardan uzak, hangi Müslüman şehit olmak istemiyorum diyebilir? Ama kendisi istemiyordur, o ayrı. Ayrıca şehitliğe de kurban olsun. Ama şehitlik onun ağzına alabileceği bir kelime değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Asker ve polis gibi hizmet için Dağlıca'da bulunabileceğini vurgulayan Yıldız, açıklamasında, "Demirtaş da isterse terörist eteğiyle Kandil'e çıkabilir. O da aynı şekilde gitsin, onlarla bulunsun. Şimdi bu kabul edilebilir bir şey değil. Bize şehitlik mertebesinin ne demek olduğunu öğretecek o değildir. Şehitlik kelimesini ağzına bile almasını ben lanetliyorum, kınıyorum. Öncelikle kendi rüştünü ispat edecek, bu vatanı milleti sevdiğini, sevmediğini bir kere öncelikle beyan edecek" görüşüne yer verdi.

Demirtaş'ın Kürt vatandaşları temsil edemeyeceğini belirten Yıldız, AK Parti hükümetlerinin yıllardır bölgeye hizmet ettiğini, etmeye de devam edeceğini bildirdi. Türk, Kürt, Laz, Çerkez ayrımı yapmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak 78 milyona hizmet ettiklerini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Kürtçülük adı altında, Kürt kardeşlerimizi istismar ederek, böyle bir çabanın içerisine giren kişinin vatandaşlarımızdan yeterli desteği göremeyeceğine inanıyoruz. Halkı direnişe teşvik ettiler, kimse iştirak etmedi. Oradaki Kürt kardeşlerim PKK 'yı desteklemiyor. Orada tehditle, zorbalıkla getirilen bu noktayı hiçbir şekilde tasvip etmiyor. O yüzden bana kalkıp da o temiz ve nezih kelimeyi ağzına alıp da bana öğretide bulunacağına, kalksın öncelikle bir 'terör örgütü' demeyi bilsin. Selahattin Demirtaş daha PKK'ya terör örgütü diyememiş birisidir. Ondan sonra Kandil'den alacağı tehdidi ertesi gün hep beraber izleyelim. Bakın, emanet oylar için kendisi teşekkür etti. Bir uyarı geldi ertesi gün ve bir daha ağzına alamadı. Sürekli gelgitlerle yaşayan birisi. O yüzden, bıraksın canını ülke için feda eden askerimizle, polisimizle, güvenlik güçlerimizle ilgili konuşmayı; öncelikle o PKK'lı teröristleri bir lanetlesin."

Yıldız, sağduyu çağrısında da bulunduğu açıklamasında, "Ancak herkes bilsin ki ülkemizin birlik ve beraberliğine karşı her türlü tehdide karşı da dik dururuz, taviz vermeyiz" ifadesini kullandı. Taner Yıldız, terör saldırıları sonucu şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileğinde bulundu.  (aa)