Taner Yıldız meslekten atıldı!

Taner Yıldız meslekten atıldı!
Taner Yıldız meslekten atıldı!
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi üyesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız meslekten men edildi. Soma faciası sonrası yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Yıldız, 'kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek' suçundan ihraç edildi.

RADİKAL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a verilen ‘men cezası’nın Soma katliamının dava iddianamesinin kabul edildiği tarihe denk gelmesi dikkat çekti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi üyesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız meslekten men edildi. EMO’nun 18 Mayıs 2014 tarihinde Bakan Yıldız hakkında ihraç istemiyle başvurduğu “Onur Kurulu” kararını verdi. Bakan Yıldız’ın, Soma Kömür İşletmeleri maden ocağında 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan facia sonrası yaptığı açıklamalardan dolayı TMMOB Disiplin Yönetmeliği’nde belirtilen “kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek” suçu işlediği kanaatine varıldı.

MESLEK ETİĞİ İHLALİ

Özgür Gündem'de yer alan habere göre Elektrik Mühendisleri Odası’nın TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Neriman Usta, Bakan Yıldız’ın önce EMO’nun Onur Kurulu’nda meslekten men cezası aldığını, bu cezanın daha sonra TMMOB Yüksek Onur Kurulu tarafından onaylandığını doğruladı. Konuya ilişkin Oda’nın basın toplantısı düzenleyeceği için ayrıntılara girmek istemeyen Usta, cezanın “Meslek etiğine uygun davranmadığı” maddesi gereğince alındığını söyledi. Bakanlık düzeyinde bir ismin meslek etik kurallarını çiğnemekten men cezası almasının sık rastlanan bir durum olmadığını dile getiren Uslu, “Bu demek oluyor ki kişi asli görevini hakkıyla yerine getirmemiştir” dedi. Uslu, meslekten men cezasının süreli olduğunu hatırlatarak, Bakan Taner Yıldız’a verilen cezanın süresinin 6 ay olduğunu kaydetti. Uslu ayrıca kararın yargı yolunun açık olduğunu hatırlattı.

 

Madde 9/b bendine göre atıldı

Taner Yıldız’ın ihraç edildiği TMMOB Disiplin Yönetmeliği’nin madde 9/b bendi şöyle: “Mesleğini ve görevini kişisel ya da bir grup adına çıkar sağlamak için TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulamak ya da mesleğini ve görevini TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulayarak kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek.”


  http://www.radikal.com.tr/130449613044963

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  keşke - user738619

  Keşke her oda her birlik her dernek vs., yasadışı ve insani olmayan davranışları olan üyelerini atsalar. Ortalıkta şuraya buraya üye siyaset peşindeki, doktor mühendis biliminsanı felan kalmaz.

  Mühendisler odası mı? Komünist örgüt mü? - user433961

  bir iki sendika ve büyük tmmob:) adeta küçük ve radikal bir sol örgüt gibi davranıyor, üyelikten çıkarmış:) kendi kendinize eğlenin...

  Meslek odalar - esiroglu

  Meslek odalarının belli kesimlerin arpalığı olduğu için bu kadar bile sabretmelerini onlar için yeterli erdem olarak görmek gerekir. Yıldız'ın da bu ihraca çok üzüldüğüne eminim. Acayip iplemiştir, aidat toplamaktan başka işe yaramayan odadan ihraç edildiğini