Taner Yıldız'dan seçim ittifakı açıklaması

Taner Yıldız'dan seçim ittifakı açıklaması
Taner Yıldız'dan seçim ittifakı açıklaması
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız seçim ittifakı tartışmalarıyla ilgili "AK Parti olarak 1 Kasım seçimlerine tek başımıza katılacağız" dedi.

Eski Enerji Bakanı Taner Yıldız, Haberturk TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. AK Parti ittifak arayışında mı? sorusuna 
"AK Parti olarak 1 Kasım seçimlerine tek başımıza katılacağız" diye yanıt veren

Taner Yıldız'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Öncelikle 5. olağan kongremizde AK Parti Türkiye 'nin geleceğine istikrarına hitap edebilecek bir kongre gerçekleştirdi. AK Parti, bir bütün şeklinde sadece kendi tabanına değil Türkiye'ye gelecek vaad eden bir AK Parti kongresi gerçekleştirdi.

"AK PARTİ'NİN ÇOK KONUŞUYOR OLMASI SON DERECE DOĞAL BİR ŞEY"
Sayın genel başkanımızın Başbakanımızın bu süreç içerisinde yapmış olduğu istişareler MKYK'nın oluşumu ile alakalı konular yalnızca partinin kendi içerinde değil bunun yanında Türkiye'nin geleceğiyle alakalı bir yapıdır. AK Parti'nin çok konuşuyor olması son derece tabii bir şey. Bundan önceki kongrelerde genel bir eleştiri vardı. Bu Kurucu Genel Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımız yapmış olduğu listelerin tek başına yaptığı ile ilgili ithamdı. Bu sürekli eleştiri konusu oluyordu. Şimdi istişare ile alakalı yapılan konular eleştiriliyor. İnsan kaynaklarının artmış olması bununla akalalı istişare konularının artmış olmasının dezavantaj olarak görülmemesi lazım. Aynı zamanda hem demokrasinin hem partinin bir zenginliği olarak görülmesi lazım. Aile içerisinde eleştirilerin, istişarelerin ben tabii olduğu kanaatindeyim.

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TAVSİYELERDE BULUNMASI SON DERECE DOĞALDIR"
Demokraside ve partideki zenginliğin ben tehdit oluşturduğu kanaatinde değilim. Sayın Başbakanımızın istişarelerini yaptığı bir çok kişi arasında akil insanlar var delegeler, il başkanları, gençlik kolları, akademisyenler, STK temsilcileri, partinin tabanı, delegeler, İl başkanları var. Her birisiyle yapmış olduğu istişarelerde gelinen bir nokta var. Sayın Cumhurbaşkanımızın şu an görevi gereği konumu gereği objektif olması ve her partiye eşit mesafede olmasından dolayı tavsiyelerde bulunması son derece tabiidir. Ben istişarelerin sınırının farklı noktalara dayandırılmış olmasını doğru bulmuyorum. Bunları daha önceden de konuştuk.
Sayın Cumhurbaşkanımız şu anki konumu gereği devletin başı olarak bütün yetkilerini iyi kullanmaktadır. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi görüşünün olmadığı anlamına gelmez. Anayasal sınırla alakalı sayın Cumhurbaşkanımız yetki açılımına girmediğini belirtti. Şunu bilmemeiz lazım hiç bir insan zinini beynini askıya alamaz. Ama Anayasal bütün sınırların içerisinde kalmak kaydıyla bunu yapar. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'benim hiçbir siyasi görüşüm yoktur' demesi beklenemez. Cumhurbaşkanımız bağımsız olarak seçilmedi. Halkın oylarıyla seçildi. Halkın oylarında oy almış cumhurbaşkanımızı içine sindireremeyen insanlar var. Ama bunu kabul edecekler kabullenmekte zorluk çekecekler ama inanacaklar

"AK PARTİ'YE HEP ÖMÜR BİÇİLDİ"
AK Parti'ye 3 Kasım'daki seçimden sonra sürekli ömür biçilmiştir. 1 Mart tezkeresinden 27 Nisan e-bildirilerine, vesayetlere kadar yaklaşık 25 temel başlıkta AK Parti'ye ömür biçildi. Ancak genel Başkanımız, şimdiki Cumhurbaşkanımız her defasında bir şey söyledi: "Hiçbir vesayet kabul etmiyoruz, varsa söyleyeceği vatandaş bize sandıkta söyler." Her seçim sonunda da kaybedenler farklı yorum yaptılar. Biz 7 haziran seçimlerinde hiçbir gerekçe ardına saklanmadık.Dışarıdan oylarla ve 13 yıllık AK Parti iktidarında herhangi birşey söyleyemeyenler şimdi parti içinde klikleşme söylemleriyle partiyi küçültmeye çalışıyorlar. Seçimle küçültemeyenler AK Parti'yi böyle küçültmeye çalışıyorlar.

"HERKESİN PARTİDE BİR GÖREVİ VAR, KADROLARA GELENLER DE AK PARTİ'Lİ"
MKYK ile ilgili çok yorum yapıldı. Şunlar gitti bunlar geldi diye. Gelen kişi de AK Partili, o arkadaşlarımız da AK Parti ye hizmet etmiş kişiler. Bu bir görev değişimidir, bayrak değişimidir. Biz başka bir partiden MKYK üyesi almadık ki. İnsanların mizaçları kabiliyetleri farklı olabilir. Bizim tek bir davamız var AK Parti ile birlikte bu ülkeyi kalkındırma davasıdır. İsimlerin bu davanın ardından olduğu unutulmamalıdır.

"VATANDAŞIN OYUNU DEĞERLİ KILDIK"
Vatandaşın oyunu sandıkta değerli kılan bir partiyiz. Hiçbir iktidar farklı vesayetlerin gölgesinde bu cümleyi kullanamamıştır. Dağdaki çoban, göbeğini kaşıyan adam gibi itham ve yakıştırmalara rağmen bir tek şeyi ön plana çıkardık; 'insanların oyunun eşit olması' ve bunu sürekli ön planan çıkardık.
Yüzde 42 oy ile piyasada seçimi kaybetmiş bir AK Parti imajı oluşturulmaya çalışıldı. Ancak seçimleri kazandığı algısı yaratılmaya çalışılan part ile AK Parti arasında büyük oy farkı vardır. Çok kritik milletvekilerine tahvil olacak oyların kırılma oluşturduğu iller oldu. 7 Haziran seçiminde AK Parti oyunu azaltmış ve bununla ilgili mesajı da almıştır.
AK Parti'nin bütün yönleriyle beraber Türkiye'yi kalkındıracak bir yapı olarak korunması her şeyden önemlidir. Partinin birlik ve beraberliğinin korunması ile AK Parti'nin bir endişesi yok. Dışarıdakilerin söylemlerinin de etkili olmayacağını düşünüyorum.

"İKTİDAR RİSKİ OLMAYANLARLA BİZİM SÖYLEMLERİMİZ FARKLI TUTULMALI"
Bu ülkeyi yönetmek sorumluluğunu omuzlarında hissedenlerin yapacağı şekilde meydanlara çıkacağız. İktidar olma riski olmayan partilerin söyleyeceği cümlelerin bizimkilerden ayrıştırılması gerekiyor. 13 yıllık iktidar tecrübesi ve kurumsal hafızası ile beraber AK Parti yapacaklarıın yine gerçekçi bir dille aktaracak. Eğer AK Parti menfaatleriyle ülke menfaatleri çaıkışıyorsa tercih edeceğimiz ülkenin menfaatleridir. AK Parti'nin menfaatleriyle ülkenin menfaatleri hemen hemen her konuda örtüşmektedir. Söylenenler popülizm içermeyecek, vatandaşa şeffaf davranmamızı etkilmeyecek, prensibimiz devam edecektir.
Yıldız, nereden aday olacaksınız sorusuna "Bizler kendimizle alakalı konularda o kadar rahat konuşmayız. Şu an ülkemizin içinde bulunduğu durum bizlerin nereden aday olacağından, aday olup olmayacağımızdan daha önemlidir" dedi.