Tanrıkulu'nun 'Kürt Raporu' parçalandı

Tanrıkulu'nun 'Kürt Raporu' parçalandı
Tanrıkulu'nun 'Kürt Raporu' parçalandı
CHP'de 'İmralı ağzıyla konuşuyoruz' tartışmasının yaşandığı PM toplantısında, Sezgin Tanrıkulu'nun hazırladığı 'Kürt raporu'nun ilk sayfası yırtıldı.

CHP Parti Meclisi (PM), önceki gün 10 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Terör ve Kürt sorununun ele alındığı toplantı, sert tartışmalara sahne oldu. PM üyesi Mesut Değer, partinin çözüm önerisi olarak ortaya attığı 'Hakikatler Komisyonu'nun, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın görüşleri olduğunu hatırlattı. İmralı ağzıyla konuşmamaları gerektiğini söyledi.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun kendi görüşlerini yansıttığı "Kürt kimlikli vatandaşların hak ve özgürlük talepleri ve CHP'nin çözüm perspektifleri" başlıklı rapor da sert tepki çekti.

Tanrıkulu, çözüm önerilerini sıraladığı raporda yeni anayasada 'etnik kimlik/dini inanç/ siyasi düşünce' vurgusundan arındırılmış bir vatandaşlık tanımı olması gerektiğini belirtti. CHP'nin de anayasa çalışmalarında bu vurguyu yapacağını aktardı. Raporda, anadil konusunda ise "Anadil eğitimi ve Kürtçenin müfredat programında farklı bir dil/seçmeli dil olarak yer alması ve isteyen vatandaşlara/çocuklara öğretilmesi temel insan haklarının başında gelir." ifadeleri yer aldı. Tanrıkulu, bu raporun partiye mi yoksa kendisine mi ait olduğu sorularına "Benim kendi görüşlerim" karşılığını verdi. "O zaman kapağında neden 'CHP perspektifleri' yazıyor?" sorularına muhatap olan Tanrıkulu, bunun üzerine "O zaman raporun kapağını yırtın." dedi. Bazı PM üyeleri, bunun üzerine raporun kapağını yırttı. Toplantıda, dün kamuoyuna duyurulan teröre tepki bildirisi üzerinde de tartışma yaşandı. Bazı PM üyeleri bildirinin 'çok sert' olduğunu aktardı. Sezgin Tanrıkulu ile Binnaz Toprak ve Gülseren Alçı, bildiri metninin yumuşatılmasını istedi. Rıza Yalçınkaya'nın "Metni değiştirmeyelim, skandal olur." itirazına rağmen bildirideki bazı sert ifadeler çıkarıldı. Dün PM üyesi Oğuz Oyan tarafından açıklanan bildiride, CHP'nin her türlü terör eylemini şiddetle ve nefretle kınadığı vurgulandı. Bildiride hükümete eleştiriler yöneltilirken, ülke sorununun çözüm yerinin TBMM olduğuna vurgu yapıldı.

KILIÇDAROĞLU , 'TÜZÜK KURULTAYI OYLAMASI' TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİ
CHP PM toplantısında tartışılan bir diğer konu ise tüzük kurultayının ertelenmesi oldu. Kılıçdaroğlu'nun daha önce kasım ayında yapılacağını açıkladığı tüzük kurultayını süresiz şekilde ertelemesi, aralarında Ercan Karakaş, Hurşit Güneş, İsa Gök ve Ali Aslan'ın da bulunduğu çok sayıda PM üyesi tarafından eleştirildi. Kılıçdaroğlu'na, "Hani demokratik bir tüzük yapacaktınız? Hani, partideki korku imparatorluklarını yıkacaktınız?" şeklinde tepki gösteren PM üyeleri, tüzük kurultayının hemen toplanması ve tüzüğün değiştirilmesi konusunda oylama istedi. Kılıçdaroğlu ise "Görüşlerinizi 'temenni' olarak kabul ediyorum ama oylama yapma gereği duymuyorum." diyerek bu öneriyi reddetti. (Zaman)


  http://www.radikal.com.tr/1067239106723910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Degisen bir sey yok - mataman

  CHP yine ayni degisen bir sey yok. Bunlarin kafasinin ici hala 1930 larin fasist fikirleri ile dolu. Bunlara iktidar haramdir. Umarim siyaset sahnesinden kaybolmalari uzun surmez

  ZAMAN GAZETESİNİN HABERİNE GÖRE - bogazcan

  haberin zaman gazetesi kaynaklı olması haberin gerçek dışı olma ihtimalini arttırıyor ama sezgin tanrıkulu gibi insanlar chp içindeki iyileşmenin bir habercisi , umarım böyle adamlara sahip çıkar kılıçdaroğlu çünkü klasik chplilerden çok daha farklı bir yerde duruyorlar ve partiyi sola çekiyorlar.

  KAYNAK - AKKK

  haberin kaynagina baktim,palavra cikti.o yuzden haberi okumaya bile deger bulmuyorum.zaman gazetesinin temel gorevinin ne oldugu apacik ortadayken.ortaligi karistirma planlari bunlar.

  Anlaşılan o ki iktidarın önerilere tahammülü yok, - pekmez_2042

  Demokratik çözüm önerisine bile tahammülü olmayanlar var.Oysa önerileri görüşleri tek tek toplayıp hep beraber tartışarak şiddetsiz sonuca ulaşılabilir. CHP veya başka partinin demokratik önerileri tepkisiz dinlenip ciddiye alınmalıdır.

  zaman zaman - kunboz1977

  zaman gibi hangi amaçla haber yaptığı belli olan bir gazetenin haberini referans alıp buraya koyarak sayfalarınızı kirletmişsiniz sadece.böyle zırvalıklara çanak tutmayın yayılmasına yardımcı olmayın lütfen.

  Chp - surrealist_tr

  Tüm dünyada Kemalizm benzeri sistemler yıkılıyor.Arapların baas rejimleri tel tel dökülüyor ve yıkılıyor.Chp gerçekten kabuk değiştirip sosyal demokrat bir parti olamayacaksa silinip gidecektir.Görünen oki chp'de değişen bir şey yok.

  CHP ve kürt sorunu - makul

  Tanıdığım CHP'lilerin hemen tamamı neredeyse ırkçılık düzeyinde kürt düşmanı. Partileri de haliyle onların fikirlerini temsil ediyor.Hakikatler Komisyonu önerisini Öcalan da yapmışmış. böyle bir fukara akıl yürütme olur mu? İzmir'in "nezih" semtlerinin sakinleri, Istanbul'un bakırköy ve kadı köyleri filan kürt seyyar satıcıya dahi tahammülü olmayan "aydın" CHP'lilerden oluşuyor. Asıl gülünç olan, tarihinde solla alakası olmayan CHP'nin, yani popülist düzen partisinin, sosyal demokrasiyle eş tutulması. Sezgin Tanrıkulu ve birkaç samimi CHP'liye yazık doğrusu. Yine klasik CHP beyin ve vicdan tutukluğu ile bu insanlar da harcanacak. Ve sonuçta Ak parti iktidarını pekiştirip duracak. Bu nedenle CHP tarihsel çöplüğüne derken adam gibi bir sol partinin de zamanı çoktan geldi diyoruz.