Taraf'ta istifa depremi

Taraf'ta istifa depremi
Taraf'ta istifa depremi
Taraf Yazı İşleri Müdürü Tayiz twitter hesabından Ahmet Altan ve Yasemin Çongar'ın istifa ettiklerini duyurdu. İstifalara Neşe Düzel'in ardından Murat Belge de katıldı.

Radikal.com.tr - Taraf gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kurtuluş Tayiz twitter hesabından Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ve yardımcısı Yasemin Çongar'ın istifa ettiklerini duyurdu. İstifa haberleri gün boyu sürdü ve son olarak gazetede " Türkiye 'nin Halleri" köşesini yazan Murat Belge'nin de ayrıldığı açıklandı.
Gazete uzun bir süredir Ahmet Altan'ın başında yer aldığı bir grup yazar ile Yıldıray Oğur ve Markar Esayan gibi yazarlar arasında hükümete ilişkin tutuma dair polemik yaşanıyordu. Altan ve onunla hareket edenler yazılarında AKP hükümetine eleştiriler getirirken diğer grup bu eleştirileri eleştirerek 'daha yapıcı olunması ve hükümete şans tanınması gerektiğini' savunuyordu. 

Aktan ve Çongar'la gazeteden ayrılacaklar arasında pazartesi röportajları ile tanınan Neşe Düzel de yer aldı. Düzel T24'e yaptığı açıklamada istifa kararını doğruladı. Toplantı yapan gazete çalışanlarından Yazıişleri Müdür Yardımcısı Mehtap Genç ve Ekonomi Şefi Eylem Düzyol başta olmak üzere bütün birim yöneticilerinin istifa kararı aldığı belirtiliyor. Taraf çalışanları iki aydır maaşlarını alamıyordu.


'FEVRİ OLMAYIN UYARISI'


Gazete çalışanlarını fevri olmamaları konusunda uyaran Yasemin Çongar, “Bu gazeteyi bugüne kadar beraber çıkarttık, bundan sonra da sizler çıkartacaksınız” diye konuştu. Ahmet Altan'ın okurlar için “Veda Yazısı” yazdığı öğrenildi.

 

ALTAN'IN YERİNE OĞUR MU GELECEK?


Son dönemde Ahmet Altan’la köşesi üzerinden tartışan Yıldıray Oğur’un genel yayın yönetmenliği koltuğuna en yakın isim olduğu iddia ediliyor. Ancak Oğur twitter'dan bu iddiayı yalanladı.

 

TARAF GAZETESİ SAHİBİ ARSLAN: YOLA DEVAM EDECEĞİZ

Taraf gazetesinin sahibi Başar Arslan, Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar ve kurucu ekipte yer alan Neşe Düzel'in istifalarının ardından "gazetenin lağvedileceği" iddialarını yalanladı. T24'e konuşan Arslan, "Taraf yoluna devam edecek. Altan ve ekibinin çok büyük katkıları oldu. Yaptıklarıyla demokrasi tarihine geçtiler" dedi. Başar Arslan, ayrılık gerekçesi olarak "Çok önemli işler yaptılar ve yoruldular. Geldiğimiz noktada bir anlayış farkı oluştu" dedi. Arslan, şunları söyledi: "Taraf'ı lağvetme, kapatma söz konusu değil. Taraf yoluna devam edecek. Çok büyük hizmetleri oldu, çok önemli işler yaptılar. Türk demokrasi tarihine geçtiler. Ama yoruldular, geldiğimiz noktada bir anlayış farkı oluştu. Ahmet Altan'la elbette dostluğumuz sürecek." 

TWİTTER'DE FIRTINA KOPTU

Taraf Gazetesi'ndeki istifa depremi sosyal medyada da büyük yankı buldu. Gazeteciler olayı twitter hesaplarından şöyle değerlendirdi:

Tufan Türenç ?@tturenc
Ahmet Altan ve Yasemin Çongar Taraf''tan istifa ettiler deniyor. Doğruysa muhalefet yapmaya başladıkları için onların da ipi çekildi demek

Amberin Zaman ?@amberinzaman
Sevgili yasemin congar ve ahmet altansiz taraf artik yoktur demek. Tarifsiz bir uzuntu, sikinti icersindeyim.

eren eğilmez ?@erenegilmez
Ergenekon davası karar aşamasına gelir misyon tamamlanır Ahmet Altan, Yasemin Çongar gider Taraf'ın görevi son bulur desek?

Elif Çakır ?@elifcakirr
Ahmet Altan, Yasemin Çongar'in istifa haberi dogruymus... Ne oldu da istifa karari aldilar entresan... İktidar baskisi demezler umarim;))

supertitiz ?@super_titiz
Zamanında Yalçın Küçük, Yasemin Çongar Milliyet'in Washington temsilcisi iken "Washington'un Milliyet Temsilcisi" demişti. Bak aklıma geldi

TOKYOPHONE ?@halil_calik
Yasemin Çongar ve Ahmet Altan; bir gün o çember gelir sizi de boğmaz mı zannetmiştiniz?

Barış Zeren ?@zerenbaris
Ahmet Altan ile Yasemin Çongar batan gemiden atlamışlar... Neşe Düzel de peşlerinden... Malum, denizlerimizde fırtına giderek şiddetleniyor.

ergunbabahan ?@ebabahan
Ahmet Altan, Yasemin Congar ve arkadaslari cok az insanin alacagi bir risk aldi ve basin tarihine gecti.