Tarhan, partisini neden kapattığını anlattı: Paraların havada uçuşması lazımmış

Tarhan, partisini neden kapattığını anlattı: Paraların havada uçuşması lazımmış
Tarhan, partisini neden kapattığını anlattı: Paraların havada uçuşması lazımmış
Kapanan Anadolu Partisi'nin kurucusu Emine Ülker Tarhan, "Yaşatmayı öngören bir anlayışın temsilcisi olmayı dilemiştik, olmadı. Ama siyaset için para lazımmış, devasa bütçeler lazımmış. İnsanın özgürlüğünün önemi olmasa da paraların özgür olması havada uçuşması lazımmış" dedi.

RADİKAL-CHP’den istifa ederek Anadolu Partisini kuran ve geçtiğimiz gün partisini kapatma kararı alan Emine Ülker Tarhan, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Anka'da yer alan habere göre Tarhan, tıkanan siyasete yer, bir soluk getirmek, tüm tercihleriyle iktidarı besleyen, ona teslim olmuş muhalefetin uykuya dalıp, onlara fedakarca destek olanların uyuşmasını kenerdan izlememek için yola çıktıklarını belirterek, “O iyi insanları destekleyen, umutlandıran, cesaretlendiren, değerlerine sahip çıkıp, yaşatmayı öngören bir anlayışın temsilcisi olmayı dilemiştik. Olmadı” dedi.

“MUHALEFETÇİLİK OYNAYANLARA İNAT”

Hukukun sustuğu, iktidarı denetleyen tüm mekanizmaların yok edildiği, savaş rüzgarlarının estirildiği bir dönem olduğunu kaydeden Tarhan, “Rahat koltuklarında güvenli mesafeden parmak sallayıp muhalefetçilik oynayanlara inat, despot iktidara da, egemen muhalefete de, yandaş medya tahakkümüne rağmen, temiz ve özgür siyaset yapmaya çalışan, kendini vakfetmeye hazır bir avuç insan bu dönemin anılarını yüreğimizde bir kötü yara olarak taşıyacağız” ifadelerini kullandı.
Hiçbir güce biat etmediklerini ve haklı olduklarını bildikleri halde yenilebileceklerini gördüklerini söyleyen Tarhan, “Zorbalığın gayrete, kötülüğün iyiliğe boyun eğdirebileceğini yaşayarak gördük. Yokluklarla savaşmanın, cesaretin ödülünün olmadığını da” açıklamasında bulundu.

“HERKESİN SADECE SEYRETTİĞİ BİR DÖNEMDE BİZ ‘BİR ŞEY’ YAPTIK”

Tarhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Evet belki konjonktür hazretleri çok güçlüydü. AKP’den kurtuluş yolu olarak ilahlar HDP’yi işaret etmişti, bir proje ile karşı karşıya kalmıştık tamam. Ama siyaset için para lazımmış, devasa bütçeler lazımmış. İnsanın özgürlüğünün önemi olmasa da paraların özgür olması havada uçuşması lazımmış. Oysa ben paranın değil insanın gücüne ve özgürlüğüne inananlardanım. Hala buna inanıyorum. Evet para lazımmış bulamadık, daha çok inanç lazımmış yeterince aşılayamadık. Ama ülke ve ilke için ölmek de var gerektiğinde, bazen kenara çekilmek derin bir nefes almak, biriktirmek de. Bazen tek bir kilometre taşı olmak da.
Herkesin sadece seyrettiği bir dönemde biz ‘bir şey’ yaptık. Bu süreçte tüm destek olanlara, değer verenlere, en azından linç kampanyalarına katılmayanlara teşekkür ediyorum. Yurttaş olarak adalet, eşitlik ve kardeşlik, hukukçu olarak laik demokratik hukuk devleti ve ezilenlerin her haklı mücadelesinin içinde olacağıma, ancak parti tüzel kişiliğini sona erdirdiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarım.”