TAYAD'lı kadına slogan hapsi

53 yaşındaki TAYAD üyesi Ayşe Arapgirli'ye, mezar başında yedi kişilik bir anmada 'slogan attığı' gerekçesiyle 10 ay ceza verildi. Delillerden biri 'Halkız haklıyız kazanacağız' sloganı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, güvenlik güçleriyle girdiği çatışma sonucu ölen DHKP/C üyesi Ergani Arslan’ın mezarı başında konuşma yapıp slogan atan 53 yaşındaki TAYAD üyesi Ayşe Arapgirli’ye, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 10 ay hapis cezası verdi. Arapgirli’nin suçuna “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Halkız haklıyız kazanacağız” gibi sloganları delil olarak gösterildi.
8 Nisan 2007 günü Tunceli kırsalında güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada DHKP/C üyesi Ergani Arslan hayatını kaybetmişti. Arslan, Çorum’un Dodurga ilçesi Mehmet Dede Obruk köyünde defnedilmişti. Olaydan üç gün sonra biri kadın yedi TAYAD üyesi mezar başında bir anma gerçekleştirdi. Anmada konuşan 53 yaşındaki Ayşe Arapgirli “Düşenler devrim yolunda vuruşarak düştüler. Kalbimize ruhumuzda ve bilincimize gömüldüler, onlar kurtuluşa kadar savaşarak yarını devrim yolunda kanları ile yazdılar. Yolumuz devrim yolunda, düşenlerin yoludur, kanları ile yazdılar, yolumuz devrim yolunda düşenlerin yoludur. Onları mücadelemizde yaşatacağız” demiş, ardından da bildiri okumuştu. Arapgirli, konuşmanın ardından diğer altı katılımcıyla birlikte “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Ergani Arslan ölümsüzdür”, “Halkız, haklıyız kazanacağız” sloganlarını atmıştı.

‘Slogan attı, attırdı’
Bu sözler nedeniyle Çorum Osmancık Cumhuriyet Savcılığı, Arapgirli hakkında ‘suç ve suçluyu övmek’ suçlamasıyla, Osmancık Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Ancak mahkeme işlenen suçun terör suçu olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek dosyayı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Dava Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmada savcı esasa ilişkin mütaalasında, Arapgirli’nin hem kendisinin slogan attığının hem de anmaya katılan diğer altı kişiye slogan attırdığının sabit olduğunu ifade ederek “Sanığın eyleminin bir bütün halinde değerlendirilmesi neticesi DHPK/C terör örgütün ve amacının propagandasını yapmak niteliğinde bulunduğu bu itibarla sanığın terör örgütü propagandası yapmak suçu işlediği anlaşılmıştır” dedi. Savcı, Arapgirli’nin ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılmasını istedi. 

‘Yedi kişiye propaganda mı olur?’
Arapgirli’nin avukatı Evrim Deniz Karatana savunmasında, anma sırasında herhangi bir bayrak ya da flama taşınmadığına dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Toplamda yedi kişinin ziyaret ettiği, birlikte marşlar söylediği bir mezar anmasında kime hangi araçlarla propaganda yapıldığı belirsiz ve gerçekdışı bir söylemdir. Atılan sloganları herhangi bir örgütle bağdaştırmak mümkün değildir. Ortada bir örgüt adı geçmediği gibi, örgütü çağrıştıran hiçbir ibare bulunmamaktadır. Müvekkilim örneğinde öne sürülen durum, yani; yasadışı bir örgütün ‘sloganından’ tanınması suretiyle adı, amblemi, bayrağı ortada bulunmaksızın propagandasının yapılması  söz konusu olamaz. Müvekkilime atfedilen sloganlar Toplumsal Mücadeleler tarihinin en yaygın, herhangi bir açık yakın şiddet çağrısı veya tehlikesi barındırmayan ifadelerini içermektedir.” 

Yargıtay’a gidecek
Ancak mahkeme, Arapgirli’ye terör örgütü propagandası yapmak suçundan 10 ay hapis cezası verdi. Eğer Yargıtay yerel mahkemenin verdiği kararı onarsa 53 yaşındaki Ayşe Arapgirli 10 ay hapis yatacak.