Tayyip Erdoğan iki üniversiteye yüksek oy alamayan rektör atadı

Tayyip Erdoğan iki üniversiteye yüksek oy alamayan rektör atadı
Tayyip Erdoğan iki üniversiteye yüksek oy alamayan rektör atadı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yedi üniversiteye rektör atadı. İki üniversitede seçimlerde en yüksek oyu alan adaylar rektör olamadı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Yükseköğretim Kurulu'nun Afyon Kocatepe, Çanakkale Onsekiz Mart, Dumlupınar, Karabük, Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Şırnak ve Uludağ üniversiteleri için sunduğu rektör adayları içinden Uludağ Üniversitesi hariç atamaları yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesi’nde en yüksek oy alan adaylar atanamadı.

Bianet'ten Beyza Kural'ın haberine göre, son atamalarla Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasından itibaren atadığı rektör sayısı 28’e çıkarken, en yüksek oy aldığı halde atanamayan aday sayısı on oldu. Erdoğan’ın atadığı rektörlerin hepsi erkek .


Yükseköğretim Kurulu Afyon Kocatepe, Çanakkale Onsekiz Mart, Dumlupınar, Karabük,Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Şırnak  veUludağ Üniversitelerinden rektör adaylarını Erdoğan’a sunmuştu.

Erdoğan, Uludağ Üniversitesi dışındaki rektör atamalarını bugün yaptı.

YÖK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’yle ilgili öneri listesinde üniversitedeki seçimlerin sıralamasını değiştirmişti. Erdoğan, bu üniversitelerde YÖK’ün listesine göre atama yaptı.


ÇANAKKALE'DE İKİNCİ, MUŞ'TA ÜÇÜNCÜ ADAYYÖK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde gerçekleşen seçimlerde 237 oyla ilk sırada yer alan  Prof. Dr. Sedat Laçiner’i üçüncü sıradan önerdi. Seçimleri 180 oyla ikinci sırada bitiren Prof. Dr. Yücel Acer YÖK listesinde ilk sırada, 163 oyla üçüncü sıradaki Prof. Dr. Muammer Karaayvaz önerilerin ikinci sırasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki seçimlerinde ikinci sırada, YÖK listesinde ise ilk sırada yer alan Prof. Dr. Yücel Acer’i atadı.

Muş Alparslan Üniversitesi’nde ise YÖK, seçimde 26 oyla ilk sırada yer alan Prof. Dr. Ekrem Atalan ikinci sıradan önerken seçimleri 20 oyla üçüncü sırada bitiren Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a liste başında yer verdi. 22 oy alan Prof. Dr. Osman Özcan'ı ise üçüncü aday olarak önerdi.

Erdoğan, üniversite seçimlerinde üçüncü sırada, YÖK listesinin ise başında yer alan Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ı atadı.


Beş üniversitede birinciler atandı

Erdoğan’ın bugün yaptığı diğer beş rektör atamasında YÖK, üniversite seçimlerinde ilk sırada olan adayları önermişti. Erdoğan’ın tercihi de bu adaylardan yana oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mustafa Solak, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Remzi Gören, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Refik Polat, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas atandı.


  http://www.radikal.com.tr/131622513162257

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  irade ye saygısızlık - canayan

  iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batıracaksın.

  milletin iradesi - user1039951

  3. rektörü atıyorsanız; iki de bir milletin iradesi demeyeceksiniz...

  Milli İrade - nehlyudov

  Hani milli iradeye ne oldu?

  Sandık Sandık - HalilEksi

  Ne oldu, hani sandık? Hani milli iradeye saygı? Oy çoğunluğuna saygı ?

  milli irade - denizol

  Sadece kazandığı sandıkların sonuçları muteber. Onun demokrasisi de o kadar.

  - user386208

  Bu durumda oylama neden yapılıyor bir allahın kulu açıklayabilir mi? Ben açıklayayım çünkü yemişim oyunuzu aday olanların içinden ben seçicem derse demokrasi varmış gibi gözükmez..

  Beri gelen hele. - ganjml

  Hani nerde milli irade bir söyleyinde anlayalım hele,tabiki bu durum için de bir akıllara ziyan açıklamanız vardır neme lazım sizin üstünüze fazla da gelinmez artık başlarsınız şöyle mağdur olduk böyle mağdur olduk diye,işte rektör adayı en çok oyu aldı atasanıza,kendinize geldi mi madem en çok oyu aldı herşey mübah derken ki samimiyetinizi burda da bekliyoruz hadi ama.