TBMM Başkanı Çiçek, BDP ile görüştü

TBMM Başkanı Çiçek, BDP ile görüştü
TBMM Başkanı Çiçek, BDP ile görüştü
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile görüştü.

ANKA’nın sorularını yanıtlayan Hasip Kaplan, “Dün saat 16.30’da görüştük. Bir nezaket ziyaretiydi” dedi. Kaplan, "yemin" konusunun ancak liderler ve yetkili kurullarda konuşulacak konular olduğunu ifade etti.

ANKARA (ANKA) - BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmede, 5 Temmuz Salı günü yazı gönderilerek kurumlarına iade edilen geçen dönem BDP milletvekilleri ile çalışan sekreter ve danışmanların durumunun ele alındığı öğrenildi.

Hatip Dicle ve 5 KCK tutuklusu milletvekilinin tahliye edilmemesi nedeniyle TBMM ’ye gelmeyen ve boykot eden BDP’den ilk adım Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaretle geldi. Dün akşam BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Meclis Başkanı Çiçek’le görüştü. Edinilen bilgilere göre, yemin ve boykot krizi nedeniyle bir süredir yaşanan gelişmelerin de ele alındığı ziyarette, Kaplan ve Sakık, Çiçek’ten, hafta başından bu yana yaşanan ‘personel krizi’nin çözülmesini istedi.

Kaplan, personel kriziyle ilgili “sorun yok” derken, yemin ve boykot krizinin gündeme gelip gelmediği sorusuna da “bu ancak yetkili kurullarımız ve liderler boyutuyla ele alınabilir bizim ki sadece nezaket ziyaretiydi” karşılığını verdi.

SEKRETER VE DANIŞMANLARI KURUMLARINA İADE EDİLDİ
BDP milletvekilleriyle 23’ncü dönemde çalışan sekreter ve danışmanların ise 5 Temmuz itibariyle kurumlarına iade edildiği kaydedildi. BDP grubu bu duruma tepki gösterirken önceki gün Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın da yetkililerle sorunun giderilmesi için görüşmelerde bulunduğu ifade edildi. Sakık’a sorunun çözüleceğinin söylendiği ancak sekreter ve danışmanların kurumlarına gerekli yazı gönderilmediği için personelin BDP milletvekilleriyle çalışmak üzere yeniden başvuruda bulunmak zorunda bırakıldığı belirtildi.(anka)