TBMM Başkanı Çiçek: HDP ilgisi, Hz. Ali sevgisinden değil Hz. Muaviye'ye düşmanlıktan

TBMM Başkanı Çiçek: HDP ilgisi, Hz. Ali sevgisinden değil Hz. Muaviye'ye düşmanlıktan
TBMM Başkanı Çiçek: HDP ilgisi, Hz. Ali sevgisinden değil Hz. Muaviye'ye düşmanlıktan
7 Haziran'da görevine veda edecek Meclis Başkanı Cemil Çiçek gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Çiçek, "Toplumdaki gerginliğin kaynağı grup toplantıları" dedi. Çiçek HDP'ye yönelik ilgi için de ilginç bir açıklama yaptı.

RADİKAL - AK Parti ’nin 3 dönem kuralı doğrultusunda seçimlerden sonra parlamentoya veda edecek olan Meclis Başkanı Cemil Çiçek Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel'e konuştu.

Gündemi değerlendiren Çiçek, Meclis’te yaşanan gerginliklere değinerek, “ Bugün herkesin kabul ettiği bir şey var ki; toplumda ciddi bir gerginlik var. Bu gerginliğin önemli platformlarından biri salı günleri yapılan grup toplantılarıdır. Bu bir rezalettir. Yazdım, söyledim, herkesle konuştum. Benim çevik kuvvetim yok, kapının önüne dikemem. Parlamento içinde fiziki güç kullanılmaz, bu parlamento kavramıyla bağdaşmaz. Tatlı dille, nezaket içinde bunları yapmamalarını söylersiniz. Buna rağmen her salı adeta kâbus yaşadığımız gün. Daracık bir mekânda 15-20 bin kişi. Hepsi de kendi grup yönetmeliklerine açıkça aykırı. Kuralı koyan kurala kendisi uymuyor” dedi.

HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı sorusu üzerine ise şu şekilde cevap verdi:

“Şu anki Meclis yüzde 10 barajına rağmen seçmenin yüzde 95’ini temsil ediyor. Bir sonraki seçimde kimin ne olacağı, seçime katılım oranına bağlı. HDP’ye ilgi biraz da şuna benziyor; Hazreti Ali sevgisinden değil, Hazreti Muaviye’ye düşmanlıktan dolayı bazen insanlar bir yerde olur. Galiba Ak Parti ’nin iktidar olmasını arzu etmeyen bir kısım çevrelerin şöyle bir hesabına dayanıyor; HDP barajı aşarsa büyük ölçüde AK Parti’den oy alacak, AK Parti’nin milletvekili sayısı düşecek, böylece başkanlık sistemi de engellenir. Oysa vatandaş kimi seçerse herkesin kabul etmesi lazım. HDP de bir partidir, seçime giriyor.

“Vatandaş bunları değerlendirir, ben vatandaşa güveniyorum. Ben şimdi bir parti lehine ya da aleyhine konuşmayı doğru bulmam. Ama vatandaşımız Meclis’te en yüksek temsilin olması yönünde 2011’de önemli bir irade koydu; yüzde 95 temsil.

“Bu da parlamentonun yaptığı işlerin meşruiyeti açısından önemli bir fırsat. Şunu kabul edelim, ondan sonrası kolay; kurallara uymak kaydıyla her siyasi görüş siyaset yapabilir, Meclis’e girebilir. Partilere düşen de vatandaşın bu beklentisinin hilafına demokrasiyi kullanmamalarıdır.”


  http://www.radikal.com.tr/134907013490704

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YÜZDE 95.... - user395546

  Sayın Çiçek iyi politikacıdır da matematik konusunda sanırım bir yanılgısı var. İki yanlış var hesabında %80 katılımın % 95 i Yüzde 76 eder bu BİR. HDP liler bağımsız olarak girdiler o seçime ve yaklaşık %7 oy aldılar (Her tür zorluğa karşın) OYSA şimdi HDP nin durumu aynı değil seçime parti olarak giriyor; Barajı geçemezse TEMSİL Oranı en iyi ihtimalle % 70 kadar olabilir.

  Yanılıyorsun... - citizen

  hayır bay Cemil Çiçek... Toplumdaki gerginliğin nedeni kürsü başından., mikrofon önünden ayrılamayan "tarafsız(!)" parti başkanınız...O bir gün susabilse bu millet bir günlük huzur bulur...

  Cemil Çiçek yüzde doksanbeş......Balçovalı - user928332

  Sayın Başkan , yüzde on barajına rağmen temsilin % 95 olduğunu ileri sürüyor. Vatandaşların bir bölümü halen meclisteki partilere değil, başka partilere oy vermiş, ancak baraj nedeniyle ve seçim kanunu sebebiyle oyları % 10 barajını aşan diğer partilere gitmiş. Bunun adil olmadığı kesin.Böyle adil olmayan bir şeye dayanarak temsilin % 95 olduğunu ileri sürmek mantık dışıdır. Sayın Başkan ,Meclis Başkanlığına i size bağlı olan bir Kamu Denetçiliği Kurumu var. Bu Kurumun tavsiye kararlarını gönderdiği kamu kurumları cevaben, senin yaptırım gücün yok, bu nedenle tavsiyene uymuyorum diyor.Bu kurum size bağlı olduğuna göre, işlevinin olmaması nedeniyle kaldırılmasını düşünüyormusunuz.?

  Aynen katılıyorum - peqasi

  Düşmanımın düşmanı asla dostum degildir.Bilakis düşmanımdan çok daha tehlikelidir.Bile bile hata yapmaktır ve sonuçları ağır olabilir diye düşünüyorum.Muhalefetin bu kadar gözü kara bir şekilde Akpartiyi düşürmek istemesi başına bela olacak.İnsanlar tutunacak bir dal bulamazsa elindekini bırakmaya yanaşmaz.Muhalefet bunu başaramadı.Tutunacak dal olamadı.