TBMM başkanlığı yarışında ilginç tablo: Dört partide ortak eğilim!

TBMM başkanlığı yarışında ilginç tablo: Dört partide ortak eğilim!
TBMM başkanlığı yarışında ilginç tablo: Dört partide ortak eğilim!
7 Haziran'dan sonra TBMM'de yer alan dört partiden ikisi 1 Kasım'dan sonra başkan adaylarını değiştirdi. İkisi de benzer bir değişiklik yapabilir. Görünen o ki 7 Haziran'ın 'iddialı' adayları bu kez sahnede olmayacak.

RADİKAL – TBMM’de bulunan dört partiden Ak Parti ve MHP Meclis Başkanlığı için adaylarını açıkladı: İsmail Kahraman ve Yusuf Halaçoğlu. CHP’de Baykal’ın aday gösterilmeyeceği kesin gibi, HDP’de de benzer bir tablo ortaya çıkarsa 7 Haziran sonrası ‘iddialı’ ve ‘diğer partilerden de oy alabileceği düşünülen’ adaylar gösteren dört parti de tercihlerini değiştirmiş olacak. Bunun nedeni olarak ise 1 Kasım'da birinci olan AK Parti’nin 3. turda diğer partilerin oyuna ihtiyaç duymadan başkanı seçecek olması gösteriliyor.

AK Parti adını koyacak kadar 'parti kimliği'yle özdeşleşen Kahraman’ı, MHP ise 7 Haziran’dan sonraki başkanlık yarışını değerlendirirken CHP için kullandığı ‘dinsiz partinin adayına mı oy verseydik’ sözleriyle tepki çeken Yusuf Halaçoğlu’nu aday göstererek bu yola girmiş görünüyor.

CHP'DE BAYKAL YOK!

Radikal’in ulaştığı bilgilere göre, CHP’de bugün ve yarın yapılacak toplantılarda Grup Başkanvekillikleri ile Meclis Başkanı adayı da belirlenecek. 7 Haziran seçimlerinden sonra aday gösterilen Deniz Baykal’ın bu kez aday gösterilmeyeceği, kendisinin eğiliminin de bu yönde olduğu ifade ediliyor. Üzerinde durulan isimler ise İstanbul milletvekilleri İlhan Kesici, Eskişehir milletvekili Gaye Usluer ve Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan.

HDP’DE DENGİR FIRAT DEĞİŞECEK Mİ?

HDP’de ise TBMM Başkan adayı 21 Kasım günü belirlenecek ve şu ana kadar yapılan iki toplantıda milletvekilleri bu konuyu tartışmadı. Ancak bu partide de 7 Haziran sonrasında aday gösterilen Dengir Mir Mehmet Fırat’ın tekrar aday gösterilmesi zayıf ihtimal gibi görünüyor. Fırat, 1 Kasım seçimleri sonrası ‘başkanlığın tartışılabileceği’ yönündeki açıklamaları ile gündeme gelmiş, Altan Tan ve Celal Doğan gibi benzer açıklamalar yapan milletvekilleri ile birlikte parti içinde tartışma yaratmıştı. Üç ismin açıklamaları nedeniyle Genel Merkez partililere ‘başkanlık konusunda açıklama yapılmaması’ isteğini bildirmişti.
Eğer CHP Baykal’ı, HDP de Fırat’ı aday göstermezse dört partinin dördü de 7 Haziran’dan sonraki adaylarını değiştirmiş olacak. Hatırlanacağı üzere, Ak Parti’nin önceki adayı İsmet Yılmaz, MHP’nin adayı ise Ekmeleddin İhsanoğlu’ydu.

MECLİS BAŞKANI NASIL SEÇİLİR?

Meclis'te AKP'nin 317, CHP'nin 134, HDP'nin 59, MHP'nin ise 40 milletvekili bulunuyor. Meclis Başkanı seçimi için ilk iki turda bir adayın 367 oy alması gerekiyor. Eğer bu sağlanamaz ise 3. turda 276 oyu bulan aday seçilecek. 3. turda da bir aday 276'yı bulamaz ise dördüncü turda üçüncü turda en yüksek oyu alan iki aday yarışacak ve en çok oyu alan başkan seçilecek. Meclis aritmetiğine göre AKP'nin Meclis Başkanı adayı İsmail Kahraman'ın 3. turda seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.