TBMM Genel Kurulu gergin başladı

TBMM Genel Kurulu gergin başladı
TBMM Genel Kurulu gergin başladı
TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü birleşimi, AK Partili ile muhalefet milletvekilleri arasında sözlü tartışmalarla başladı.

RADİKAL - AK Parti Grup Başkanvekilleri Mihrimah Belma Satır ile Ahmet Aydın, AK Partili milletvekillerini ellerini kaldırarak sakin olmaları konusunda uyardı.

TBMM Genel Kurulu saat 14.00'da TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde yoklamasız açıldı. Genel Kurulun yoklamasız açılmasına muhalefet milletvekilleri ise tepki gösterdi. Bunun üzerine muhalefet ile AK Partili milletvekilleri birbirlerine bağırarak tartıştı. Yaşanan tartışma nedeniyle AK Parti Grup Başkanvekilleri Mihrimah Belma Satır ile Ahmet Aydın, kendi grubunu ellerini kaldırarak sakin olmaları konusunda uyardı. Muhalefet milletvekilleri ise protesto amaçlı sıralara elleriyle vurdu.

Söz alan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, TBMM başkanvekili Sadık Yakut'un Genel Kurulu yönetim şeklini eleştirdi ve usul tartışması açılmasını talep etti. Usul tartışması üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Genel Kurul tiyatro gibi yönetiliyor. Burada hepimizi bağlayan iç tüzük var. Genel Kurulu bunun dışında yönetemezsiniz. Siz meclisi açarken bile toplantı yeter sayısı yoktur talebini ile dikkate almadınız” dedi

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Hallaçoğlu ise, TBMM başkanvekillerinin Genel Kurulu çok dikkatli daha titiz bir yönetim sergilemeleri gerekmektedir.

CHP Grup Başkanvekili Gök ise, İç Güvenlik paketi Türkiye 'deki demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü nasıl yok edeceğini anlatmaya çalışan muhalefete niçin söz vermiyorsunuz. Toplum gergin, meclis gergin. Milletin sırtına tokmak vuracaksınız ve buna seyirci kalıyorsunuz. 5 vekilin yaralandığı mecliste tüzük hakkımızı bile kullandırmıyorsunuz. Yoklamayı yapmalıydınız. Yoklama istedim, yapmıyorsunuz. Usulü çiğniyorsunuz. Tarafsızlığınızı yitirdiniz" dedi.