TBMM karıştı: Andımıza hiç inanmadım

TBMM karıştı: Andımıza hiç inanmadım
TBMM karıştı: Andımıza hiç inanmadım
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, BDP'li Zozani ile CHP'li Aslanoğlu'nun 'Andımız' tartışması yaşandı.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteler ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2014 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında son günlerin ana tartışma konusu ‘kızlı-erkekli’ konusu farklı şekilde gündeme geldi. Muhalefet, Bakanlığın 20 birimi içinde sadece birinin başında kadın bürokratın bulunmasına dikkat çekerek, Bakanlık’ta kadın kotası uygulaması istedi.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN SELAMI VAR
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dün görüşmeleri yapılan eğitim bütçesi için geldiği komisyonda salondakilerle tek tek tokalaştı. Komisyonda daha önce biber gazına tepki amaçlı parfüm sıkan, tutuklu vekillerinin resimlerinin üzerinde yer aldığı tişört giyen CHP 'li Mevlüt Aslanoğlu, tokalaşma sırasında Bakan Avcı’ya da atanamayan öğretmen tepkisi gösterdi. Aslanoğlu, Bakan Avcı’ya bir buket çiçek uzatarak, “Atanamayan öğretmenlerin selamı var” dedi.

TEK KADIN BÜROKRAT ÜZERİNDEN ‘KIZLI-ERKEKLİ’ ELEŞTİRİSİ
Bakan Avcı eğitim bütçesiyle ilgili yaptığı konuşmada, yürüttükleri çalışmaların asıl hedefinin ‘her çocuğu kendi özgünlüğü ve özelliği içinde kabul edilerek, yetenek ve eğilimlerine’ göre bir eğitim almasını olduğunu söyledi. Avcı, “Kız-erkek ayırımı yapmaksızın herkesi sağlıklı bir eğitim alarak hayata hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.
Muhalefet milletvekilleri, Avcı’nın kız çocuklarının okullaşmasına ilişkin değerlendirmeler yaptığı sırada, MEB’in üst düzey bürokratları arasındaki kadın bürokrat sayısına dikkat çekti. BDP 'li Hasip Kaplan, “İnşallah Bakanlık’ta da artacak” dedi. Bunun üzerine Avcı, “İnşallah” yanıtını verdi. Muhalefet sıralarında oturan milletvekilleri Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık’a işaret ederek “Tek bir çiçek var” dedi. BDP’li Adil Zozani’nin, bürokratların kendini tanıtmasının ardından “Anlaşıldı bürokraside kadın kotası uygulanması gerekli” demesi üzerine CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Başbakan yasakladı artık olmaz bilmiyor musun? Kızlı erkekli yasak” dedi.
Muhalefet milletvekillerinin tepkisini çektiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nda üst düzeyde adeta ‘kadının adı’ var. 12’si genel müdürlük, 8’i bağımsız grup başkanlığı ve başkanlık şeklinde olan birimlerden Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Funda Kocabıyık tarafından yönetiliyor.

ANDIMIZ TARTIŞMASI 

Görüşmelerde konuşan BDP’li Adil Zozani, Andımız’ın kaldırılmasını överek, “Memnuniyet verici, zulüm son bulmuştur” dedi. CHP’li Mevlüt Aslanoğlu’nun “Kendi adına konuş, sen zulüm gördün de biz görmedik değil mi” dedi. Zozani’nin “Andımız zulmünun son bulması çok iyi oldu, ben zaten hiç okumamıştım” demesi üzerine MHP ’li Mehmet Günal, “Zaten okumamışsın bir de konuşuyorsun” demesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı 


“Allah sizi korusun”BDP’li Hasip Kaplan da eğitimin sorunlarını anlattıktan sonra sözlerini, “Eğitimin sorunları bitmez Allah sizi korusun. Allah sizi gavat diyen valilerden de korusun. O valilerin okulların başına geçmesinden korusun” demesi de dikkat çekti.

Dershane sayısı düşüyor


Eğitim bütçesinin görüşmelerine ilişkin Bakanlığın hazırladığı kitapçığa göre, dershane sayısı düşüyor. MEB’in verilerine göre 2008-2009 yılında 4 bin 262 olan dershane sayısı 2013-2014 eğitim öğretim yılında Kasım ayı itibariyle 3 bin 640’a düştü. Bakanlık sunumunda, “Dershanelerde azalma eğilimi Bakanlıüımız tarafından izlenen eğitim politikalarının bir sonucu olarak değerlendirilebilir” denildi. Öte yandan 2013 yılı Ocak ayından Ağustos ayına kadar ise 72 dershane 4 de uzaktan eğitim veren dershane açıldı.