TBMM sıralarında CHP var, yemin yok

TBMM sıralarında CHP var, yemin yok
TBMM sıralarında CHP var, yemin yok
CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça biz CHP milletvekilleri de yemin etmeyeceğiz' dedi. TBMM'ye giren CHP'liler yemin etmeye çıkmadı

Kılıçdaroğlu, CHP 'nin basına kapalı grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamaların parçası olmayacaklarını” ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça, biz CHP milletvekilleri de yemin etmeyeceğiz” dedi. Grup toplantısının ardından bir gazetecinin sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, Genel Kurula gireceklerini, ancak yemin etmeyeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın tahliye taleplerinin reddinin değerlendirildiği, partisinin grup toplantısından sonra açıklamalarda bulundu. 24. Dönem'in basına kapalı gerçekleşen ilk grup toplantısından sonra kürsüden kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, bu sabah MYK üyeleriyle bir araya geldiğini anımsattı. Daha sonra Meclis Grubunun toplandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, MYK ve Meclis Grubunun, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan haklarını koruma, savunma kararlılığını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Partimiz, 2002'de nasıl demokrasinin, millet iradesinin, seçme ve seçilme hakkının savunucusu olarak, hakkında kesin yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'ın milletvekili ve başbakan olmasını sağlayan yasal düzenlemelere destek verdi, katkı sağladıysa bugün de aynı anlayışla, milletvekili seçilen ve haklarında hiçbir mahkumiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin etmelerini, bizlerle aynı sıralara oturmalarını ve yasama görevine katılmalarını istiyoruz.
 
Altını çizerek, özellikle belirtmek istiyorum ki; CHP olarak biz, milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz, af talebimiz de söz konusu değil. Biz, mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklarda, YSK'dan milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, milletvekillikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasbedilmesine karşı çıkıyoruz.”

“ERDOĞAN'A BAŞKANLIK YOLUNU AÇAN...”
Bu duruşlarının, seçmene ve onun oyuna, milli iradeye duydukları saygının gereği olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, önüne geleni üç satırlık bir gerekçeyle tutuklayan ancak tahliye etmemek için 9 sayfa gerekçe yazan yargı anlayışına “hayır” dediklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin masumiyet karinesi dışında düşünülmemesini, adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istediklerini belirterek, şöyle devam etti: 

“Öte yandan yakın bir geçmişte, demokrasi inancımız, milli iradeye saygımız nedeniyle hiçbir AKP yöneticisine veya AKP'liye, 'başka bir aday bulamadınız mı' diye sormadan, Sayın Erdoğan'a milletvekilliği ve başbakanlık yolunu açan partinin yöneticileri ve milletvekilleri olarak, şimdi 'başka aday bulamadınız mı' diye soran Başbakan'a soruyoruz; hangi Erdoğan konuşuyor? Milli iradeyi ve özgürlüğü savunan Erdoğan mı yoksa milli iradeye karşı çıkan Erdoğan mı? 

CHP, sadece kendi arkadaşlarına değil, her koşulda milli iradeye ve demokrasiye saygısının gereği olarak aynı durumdaki diğer milletvekillerine karşı yapılan haksızlığa, hukuksuzluğa da karşıdır, karşı olmayı da sürdürecektir. Başbakan'dan temel farkımız da budur. Hiç kuşku yoktur ki, başkanlığını Adalet Bakanı'nın yaptığı HSYK'nın atadığı kişilerin dağıttığı adalet, adalet değildir. 

Kararlarını hukukun evrensel ilkelerine ya da Anayasa'ya göre değil de iktidar mensuplarının çıkar ve isteklerine göre veren yargıçların görev yaptığı ülkede, demokrasiden söz edilemez. Demokrasiyi, cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş CHP milletvekilleri olarak, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen anti demokratik ve hukuk dışı uygulamaların parçası olmayacağız, olamayız da. Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça biz CHP milletvekilleri de yemin etmeyeceğiz.” 

Kılıçdaroğlu'nun, bu son sözü milletvekilleri tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

“SORUMLULUĞA DAVET”
“Her platformda, sivil diktaya gidişle ve bu gidişin asli sorumlusu olan iktidar partisi ile kararlılıkla mücadele edeceklerini” belirten Kılıçdaroğlu, herkesi bir daha sorumlu davranmaya davet etti. Kılıçdaroğlu, sözlerini, “Grubumuzun bu anlamda onurlu ve saygın kararını bilgilerinize sunuyorum” diyerek tamamladı. Kılıçdaroğlu, grup toplantısının ardından bir gazetecinin sorusu üzerine, Genel Kurula gireceklerini ancak yemin etmeyeceklerini söyledi.

KILIÇDAROĞLU VE BALBAY'A ALKIŞ 
Meclis'e gelen ancak yemin etmeyen CHP'de ismi okunan vekiller sırasında sessizlik olurken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 'nun ismi okunduğunda partililer alkışladı. Tutuklu İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın ismi okunduğunda da uzun uzun alkışlandı. 

'SİVAS’I UNUTMAMAK VE UNUTTURMAMAK İÇİN' 
CHP İstanbul Milletvekili, sanatçı Sebahat Akkiraz, TBMM Genel Kurulu’na, siyah kurdele takarak girdi. Akkiraz, kuliste gazetecilerle yaptığı sohbette, siyah kurdele takmasının gerekçesini anlattı. Akkiraz, 1993'de meydana gelen Sivas olaylarının yıl dönümünün yaklaştığını anımsatarak, Sivas olaylarını unutmamak ve unutturmamak için siyah kurdeleyle Meclis’e geldiğini söyledi.

GENELKURMAY KATILMADI 
Töreni Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, bazı eski milletvekilleri, bürokratlar ve yabancı misyon temsilcileri de izledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanları ise töreni izlemeye gelmedi.

Yemin törenine basın ve izleyiciler büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda televizyon kanalı, bahçede kendilerine ayrılan yerlerde canlı yayınla gelişmeleri aktarırken, Meclis'te renkli görüntüler oluşturdu. İzleyiciler, davetiye ve il sırasına göre Genel Kurul locasına alındı. Yakınları olan milletvekillerinin yemin etmesini alkışlarla karşılayan bazı izleyiciler, Ekşi tarafından uyarıldı. (AA)