TBMM'de bir ilk: HDP'li başkanvekili!

TBMM'de bir ilk: HDP'li başkanvekili!
TBMM'de bir ilk: HDP'li başkanvekili!
HDP'den ilk Meclis Başkanvekili olarak Başkanlık Divanı'na çıkan Pervin Buldan, yönettiği ilk oturumu açış konuşmasında ülke gündemine ilişkin uyarı mesajlarıyla CHP ve HDP gruplarından alkış aldı.

RADİKAL - TBMM Genel Kurulu'nu dün ilk kez HDP'li bir milletvekili yönetti. HDP'li Pervin Buldan Genel Kurul açılış konuşmasında, “Ülke topraklarımız ölüm yurdu, kıyım yurdu, talan yurdu haline getirildi. Ülkemiz, herkesin adeta şartlı tahliyeyle dışarıda olduğu kocaman bir hapishaneye çevrildi. Bizler, bu ülkede olup biten bütün kötülüklerden, bütün acılardan sorumluyuz. Bu nedenle bu parlamentonun yükü ağırdır ve büyük bir tarihsel öneme sahiptir” dedi. 

Buldan şunları söyledi, "Meclis Genel Kurulu çalışmalarının yürütüldüğü sırada hiçbir üyenin ayrımcılığa uğratılmasına, farklılıklarından dolayı taciz edilme, engellenme ve hakarete maruz bırakılmasına asla müsamaha göstermeyeceğim. Özellikle, cinsiyet ayrımcılığına dayanan eril söylem ve davranışların başkanlığa vekâlet ettiğim oturumlarda, tarafımdan asla kabul ve hoşgörü görmeyeceğini önemle belirtmek isterim. Bu nedenle, sayın milletvekillerinden Genel Kurul çalışmaları esnasında saygıyı, tahammülü, hakkaniyet ve nezaketi hiçbir koşulda elden bırakmamalarını rica ediyorum." (Hürriyet)