TBMM'de cüppeli eylem

Öğretim üyeleri TBMM önünde cüppeleriyle eylem yaptı, 'imam hatipler kapatılsın' bildirisi okudu.

Öğretim üyeleri TBMM önünde cüppeleriyle eylem yaptı, 'imam hatipler kapatılsın' bildirisi okudu. CHP'nin yanı sıra AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ile de görüşen öğretim üyeleri, YÖK Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesini istedi ve "Cumhuriyetin temel niteliklerine karşı bir yasa çıkarsa, bizim de bu yasayı çiğneme hakkımız doğar" dedi.

ÖĞRETİM ÜYELERİ MECLİS'TE

Öğretim üyeleri, ilk olarak Meclis'e cüppeleriyle giderek, TBMM'nin Çankaya Kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Bazı CHP milletvekillerinin de katıldığı basın açıklamasında Çevik Kuvvet geniş güvenlik önlemi ve Emniyet'in foto film merkezi de görüntü aldı. Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı İnci Gökmen, ODTÜ, Gazi, Çukurova, İzmir, Ege, 19 Mayıs ve Trakya üniversitelerinde görev yapan öğretim üyeleri adına yaptığı açıklamada, tasarı ile üniversiteye giriş sınavlarında imam hatip lisesi (İHL) mezunlarına uygulanan katsayı yükseltilerek genel lise mezunları aleyhine bir durumun oluştuğunu söyledi.

"İMAM HATİPLER KAPATILSIN'

AKP hükümetinin bilinçli politikaları ile imam hatip okullarının ulusal eğitim sisteminin özünü oluşturan öğrenim birliğinin altını oyarak iki başlı bir yapının güçlenmesine zemin hazırladığını öne süren Gökmen, İHL'lerin kapatılması gerektiği görüşünü dile getirdi.
AKP'nin İHL'lerin etkinlik düzeyini artırmayı hedeflediği öne sürülen açıklamada, AKP'nin böylece sekiz yıllık eğitimin rövanşının İHL özelinde alınacağı savunuldu. Açıklamada, "Türban ve İmam Hatip'i üniversiteye taşıma ideali ile gündeme gelen yapısal müdahaleler, laik cumhuriyet okullarını medreseleştirmeyi amaçlayan gizli niyeti açığa çıkarır nitelikte" denildi.
Öğretim üyeleri basın açıklamasının ardından CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç tarafından kabul edildi. Koç, TBMM çatısı altında YÖK Yasa Tasarısı'na karşı yürüttükleri muhalefet hakkında bilgi verdikten sonra, öğretim üyelerinden tasarıya karşı her platformda etkin olmalarını istedi.
Öğretim üyelerinden 15 kişilik bir grup, daha sonra AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik tarafından kabul edildi. ÖDTÜ'ten İnci Gökmen, tasarının yangından mal kaçırır gibi TBMM gündemine taşındığını söyledi. Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Altıntaş ise tasarının YÖK'ü ele geçirmek için hazırlandığını öne sürdü. Altıntaş, "Bu tasarı demokratik üniversite taleplerine cevap vermiyor" dedi.
İzmir'deki üniversiteler adına konuşan Ömer Mavioğlu da, dinlerin ve inançların çatışma yerlerin üniversiteler olmadığını, tasarıda katsayı ile ilgili maddenin bu çatışmaya egemenlik sağlayacağını savundu. Mavioğlu, "Bu böyle yapılırsa, Cumhuriyet içinde çatışma yaşanabilir. Bu tasarı TBMM'ye yakışmıyor. Tasarının bilimsel olmayan yönleri değiştirilmeli" diye konuştu.