TBMM'de kritik görüşme

TBMM'de kritik görüşme
TBMM'de kritik görüşme
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "Bizim hiçbir zaman parlamentoyu kilitlemek, çalıştırmamak gibi bir amacımız olmadı. Amacımız Türkiye'deki demokrasi ayıbını gidermektir" dedi.

RADİKAL - Tutuklu vekillerin serbest bırakılmaması sonucu CHP ’nin TBMM’de yemin etmeme yönünde aldığı karar sonrası doğan krizi çözme yönünde en ciddi adım atıldı.  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ,  16:30’da Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret  etti. Kılıçdaroğlu çıkışta yaptığı açıklamada, "Bizim hiçbir zaman parlamentoyu kilitlemek, çalıştırmamak gibi bir amacımız olmadı. Amacımız Türkiye'deki demokrasi ayıbını gidermektir" dedi. 

Kılıçdaroğlu, “Parlamentoya saygımızın gereği olarak, yemin etmedik ama Genel Kurulda bulunduk. Amacımız Türkiye'deki demokrasi ayıbını gidermektir” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu, ayrıca, “Sayın Cumhurbaşkanımıza da önermiştim. Sayın Başkana da aynı öneriyi yaptım. Bu konunun çözümü ile ilgili olarak grup başkanvekilleri davet edilir, onlar bir araya gelirler, otururlar sorunun çözümü ile ilgili iradelerini beyan ederler ve bu süreci hızlandırmış olur. Bu da bir talebimiz olarak kendilerine aktarıldı” ifadesini kullandı.

-KILIÇDAROĞLU: YEMİN ETSEYDİK KİMSE FARKINA VARMAYACAKTI

Kılıçdaroğlu, Yeditepe ve North Florida Üniversitesi Türk-Amerikan İlişkileri Ortak Sertifika Programı öğrencilerini CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Üniversite öğrencileriyle sohbet eden Kılıçdaroğlu öğrencilerin sorularını yanıtlarken gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Öğrencilerin "CHP neden yemin etmedi" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"Halkın oyları ile seçilmiş ve haklarında mahkumiyet kararı olmayan milletvekillerinin yemin etmeleri engellenmiştir. Bu demokrasiye, insan haklarına ve evrensel hukuka aykırıdır. Biz bu demokrasi ayıbını milletimize ve dünya kamuoyuna duyurmak için yemin etmedik. Amacımız TBMM’yi kilitlemek değildir. Hukuka, bağımsız yargıya ve evrensel hukuk kurallarına saygı istiyoruz. Siz öğrencisiniz, sizin gibi öğrenci olan bazıları parasız eğitim istediği için 14 aydır tutuklu. Bu gençlerin sesini duyan var mı? Biz yemin etseydik tutuklu milletvekillerinin de kimse farkına varmayacaktı."

-"YERİ VE ZAMANI GELDİĞİNDE YEMİNİMİZİ EDECEĞİZ"-

Kılıçdaroğlu, "Hiç yemin etmeyeceğiz" demediklerini, tutuklu milletvekilleri konusunda gerekli mekanizmaların devreye sokulacağı güvencesinin verilmesi durumunda yemin edeceklerini belirterek "Biz yemin etmeyerek bir demokrasi ve hukuk ayıbını dünyaya göstermek istedik. Yeri ve zamanı geldiğinde yeminimizi edeceğiz" dedi.
Kılıçdaroğlu bir öğrencinin yemin krizine ABD’nin herhangi bir müdahalesi olup olmadığı sorması üzerine "Yemin meselesi bizim kendi sorunumuzdur. Bir müdahale olmadı, doğru da değildir. ABD büyükelçisi de ‘Bu Türkiye’nin iç işidir’ dedi" yanıtını verdi.

-"TEZKEREYE KARŞIYDIK, SORUN ABD’YE VERİLEN SÖZDEN KAYNAKLANDI"-

Kılıçdaroğlu; bir öğrencinin sorusu üzerine Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri değerlendirirken Ortadoğu halklarının özgürlük ve demokrasi taleplerinin olduğunu ve kendilerinin de bu taleplerin karşılanmasını savunduklarını vurgulayarak "Türkiye Ortadoğu ülkeleri de dahil olmak üzere bütün İslam dünyası için model ve örnek bir ülkedir. Çünkü dünyada laik, demokratik ve hukuk devleti olan tek Müslüman ülke biziz" dedi.
Kılıçdaroğlu, başka bir soru üzerine Türkiye-ABD ilişkilerinin hükümet değil, hep bir devlet politikası temelinde geliştiğini ancak bu ilişkilerde son dönemde güven kaybı yaşandığını söyledi. 1 Mart Tezkeresi ve Birleşmiş Milletlerde İran’a ilişkin karardaki tutum dolayısıyla dünyada "Acaba Türkiye’nin ekseni mi değişiyor?" şüphelerinin doğmasına yol açtığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Siz Hükümet olsaydınız 1 Mart tezkeresinde ne yapardınız?" sorusu üzerine de "Biz tezkereye karşıydık. Sorun AKP’nin tezkere konusunda ABD’ye söz vermesi ve sonrasında bu sözü yerine getirmemesinden kaynaklanmıştır" dedi.

-"AB KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPARSAK KİMSE ENGEL ÇIKARAMAZ"-

Kılıçdaroğlu, Türkiye-AB ilişkileri konusundaki soruları da yanıtlarken CHP’nin AB’ye katılımı ve tam üyeliği savunduğunu, bu projeyi çağdaşlaşmanın önemli bir aşaması olarak gördüklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Güney Kıbrıs engelini nasıl aşacaksınız?" sorusuna da "Önce biz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Türkiye üzerine düşenleri eksiksiz yaparsa kimsenin bir engel çıkartması söz konusu olmaz" yanıtını verdi.(anka,aa)