TBMM'de sıcak anlar!

TBMM'de sıcak anlar!
TBMM'de sıcak anlar!

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz

TBMM'de Milli Savunma Bakanı Yılmaz ayet okudu. Yılmaz, CHP'lilere karşı Dışişleri Davutoğlu ile Genelkurmay Başkanı Özel'i ayet okuyarak savundu. Yılmaz, BDP'lilerin Uludere eleştirilerine 'Yargıya güvenin' diyerek yanıt verdi

ANKARA- Meclis’te dün akşam AK Parti, CHP ve MHP ’nin desteği ile sınır ötesi operasyon yetkisini bir yıl uzatan tezkere kabul edilirken, görüşmelerde ilginç tartışmalar yaşandı. Muhalefetin eleştirilerine yanıt veren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu da ilginç benzetmeler ile savundu: Dışişleri Bakanının nasıl bir altın olduğunu gidin Konyalıya sorun. Davutoğlu’nun aklının zekâtını kime verse ömür boyu içinde bulundukları topluluklar içinde başarılı görünmek için yeter..

Meclis’teki tartışmalardan bazıları tutanaklara şöyle yansıdı:
Ayetli savunma


MİLLİ SAVUNMA BAKANI (MSB) İSMET YILMAZ-... Eğer Kuzey Irak’ta, Kandil Dağı’nda bir terör ocağı kurulmuşsa ve oradan birileri gelip benim vatandaşımın güvenliğini, canını, malını hiçe sayıyorsa, ülkede terör ve kargaşa ortamı oluşturmak istiyorsa bu tezkere de olacaktır. Bu, bir savaş değil, barışı temin etme tezkeresidir.

HAYDAR AKAR (CHP)- On senedir ne yapıyorsunuz Sayın Bakan, on senedir? On sekiz senedir tezkere var, on senedir terör var. Haziran’dan bu yana 185 asker ölmüş, şehit olmuş. Ne yapıyorsunuz siz o zaman?

MSB YILMAZ: Sayın Başkan, değerli milletvekilleri...

HAYDAR AKAR (CHP) - Biz mi iktidarız?

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen...

MSB YILMAZ (Devamla) - Bu bizim dönemimizde kimseyi Türk olmaya zorlamadık. Herkesin dini kendine -Bizim inancımızda vardır “Leküm diniküm veliyedin” Kâfirun suresinde- herkesin dili de kendine!

HAYDAR AKAR (CHP) - Tabii!

MSB YILMAZ (Devamla) - İnkâr da asimilasyon da bu dönemde sona erdi. Teröre mazeret aranmaz. Masum öldürmeye de gerekçe aranmaz. Teröre mazeret arayanların minareye kılıf arama söylemleridir, eylemleridir. Biz birlikte bu ülkenin eşit vatandaşlarıyız. Şehitlerin ölmediğini biz değil, bize inancımız söyler. Bakara suresi 154; ancak sizler bilmezsiniz.

HAYDAR AKAR (CHP) - Allah Allah!

MSB YILMAZ (Devamla) - Bunu da yine ayetin devamında söyler.

HAYDAR AKAR (CHP) - Ne demek yani?

MSB YILMAZ (Devamla) - Ayetin devamında söyler.

İZZET ÇETİN (CHP) - Çocuklarınızı bir gönderin oraya!

MSB YILMAZ (Devamla) - Allah’ın özgür olarak yarattığını kimse köle yapamaz. Ülkemizde köle yoktur. Bu millet ne köle oldu ne de köle edindi. Biz inanıyor ki “Arap’ın Türk’e, Laz’ın Çerkez’e yahut Kürt’e, Acemin Çinliye üstünlüğü mü varmış, nerede? Küfrolur, başka değil, kavmini sürmek ileri.” Fikri kavmiyeti telin ediyor Peygamber. Bizim inancımız bu, başkası yalan. Bunun dışındaki anlayışlar bize göre cahiliye. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) HAYDAR AKAR (CHP) - Bravo!.. Bravo!

İZZET ÇETİN (CHP) - Sayın Bakan, tezkereyle ilgili bir şey söyleyin!

MSB YILMAZ (Devamla) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Aşık Veysel’in güzel bir sözü var: “Kürdü, Türkü ve Çerkez’i hep âdemin oğlu kızı. Beraberce şehit, gazi. Yanlış var mı ve neresi?”
Malazgirt’te, Çanakkale’de, İstiklal Savaşı’nda beraber olan, beraber şehit, beraber gazi olanların birinin diğerine bir üstünlüğü söz konusu yoktur.

PERVİN BULDAN ( BDP ) - Sayın Bakan, o zaman neden inkâr ediyorsunuz? Sayın Bakan, Kürtleri neden inkâr ediyorsunuz o zaman? Dilini, kimliğini inkâr ediyorsunuz.


...
Davutoğlu aklının zekatını kime verse


MSB YILMAZ- Dışişleri Bakanımızla ilgili birçok gereksiz, lüzumsuz sözler söylendi. Tabii, altının kıymetini sarraf bilir. Dışişleri Bakanının nasıl bir altın olduğunu gidin Konyalıya sorun. Yüzde 70 oyla, 808 bin 274 oyla Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderen Konyalılar Ahmet Davutoğlu’nun nasıl bir altın olduğunu bilir... İZZET ÇETİN (CHP) - Konya’ya Belediye Başkanı yapalım Sayın Bakan.

HAYDAR AKAR (CHP) - Sayın Bakan seni Diyanet işleri Başkanı, Ahmet Davutoğlu’nu belediye başkanı yapalım.

MSB YILMAZ (Devamla) - ...ve Ahmet Davutoğlu’nun aklının zekâtını kime verse ömür boyu içinde bulundukları topluluklar içinde başarılı görünmek için yeter. Sıfır sorun bir amaçtır. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

İZZET ÇETİN (CHP) - O Konya’da kalsın Sayın Bakan.

MSB YILMAZ (Devamla) - Gerçek bununla örtüşmüyor olabilir ancak amacımız budur, çalışmak gerek amaca varmak için.

KAMER GENÇ (CHP) - Yanlış kağıdı eline vermişler, yanlış okuyorsun!


***

Uludere’de yargıya güvenin

İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Roboski’den haber ver, Roboski’den.

MSB YILMAZ (Devamla) - Bak, Türk mahkemesine güvenmek lazım. Türk mahkemesine...

İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Roboski’de ne oldu?

MSB YILMAZ (Devamla) - Yine bir başka... bir başka...

İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - 35 cana ne oldu?

MSB YILMAZ (Devamla) - O konu yargıda. Türk mahkemesine şöyle güvenmek lazım. Yargının gereken kararı verdiğine biz inanıyoruz. Bakın, elimde bir başka yine olay var. Terörle mücadele nasıl veriliyor veya Türk mahkemesi nasıl davranıyor diye. 1 Mehmetçiğimiz şehit ediliyor, öldürülüyor, 1 Mehmetçiğimiz de yaralanıyor. Kimlerle? Yine yanındaki bulunan arkadaşlarla orada. Fakat mahkeme “Meşru müdafaada mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan kaynaklanan sınırın aşılması” şeklinde değerlendirildiğinden ceza verilmesine yer olmadığına karar veriyor. Terörle mücadele edilen bir ülkede kendi Mehmetçiğini yanında yaralayan bir terörle mücadele ekibinde bulunanın dahi beraat ettiği bir ülke. Dolayısıyla hiç merak etmeyin, bu Türk mahkemesi... Ben de hukukçuyum. Hukuk gecikir ancak hak yerini bulur, ondan hiç şüpheniz olmasın.

***


Genelkurmay Başkanı evinde oturmuyor

MUHARREM İNCE (CHP)- ... Bir, Suriye uçağında ne yakaladınız? Pil mi yakaladınız?

EMRULLAH İŞLER (AK PARTİ) - Ne ilgisi var Suriye uçağının bununla?

MUHARREM İNCE (CHP) - İki, Afyon’daki patlamada Genelkurmay Başkanı ne dedi,
Hükûmet sözcüsü ne dedi, Başbakan ne dedi? Uludere’de insanlar neden öldü? Bunları açıklayacaksınız.

FİKRİ IŞIK (AK PARTİ) - Burası Suriye’nin avukatlık bürosu mu?

MUHARREM İNCE (CHP) - Afyon’daki patlamada dakika başı farklı açıklamalar yaptınız. Genelkurmay Başkanı sizin Genelkurmay Başkanınız. Suriye sınırına gidip... Sizin Genelkurmay Başkanınız. Suriye sınırına gidip yumruk sıkıp, on senedir Kandil’e gidemeyen Genelkurmay Başkanınız. Siz bunlarla berabersiniz. Siz bunların hesabını vereceksiniz. Bizim uçağımız sizin göreviniz, siz Diyanet İşleri Başkanı değilsiniz. Ayetleri, hadisleri, herkesin inancı kendine, herkes okur okumaz. Onu biz kendimiz biliriz. Kim kimi ne kadar okur onu da herkes bilir burada. Siz Diyanet İşleri Başkanı değilsiniz.


FİKRİ IŞIK (AK PARTİ) - Suriye’nin avukatlığını yapmaya devam edin. Esad’ın avukatlığını yapmaya devam edin.

MUHARREM İNCE (CHP) - Bizim uçağımızı Suriye neden düşürdü? Kim düşürdü? Neyle düşürdü? Uçaksavarla mı düşürdü? Uçaksavar benzeri bir aygıtla mı düşürdü yoksa sapanla mı düşürdü? Sizin göreviniz bunları açıklamak. Kendinizi evliya yerine koyup, diğer insanların inançlarını sorgulamak sizin haddinize mi düşmüş? (CHP sıralarından alkışlar) HÜSEYİN BÜRGE (AK PARTİ) - Hiç de sorgulamadık. Siz sorguluyorsunuz.

MUHARREM İNCE (CHP ) - Devlet adamı görevinizi yapın. Millî Savunma Bakanı olarak gelin bize bunları anlatın. Ayet açıklama kısmına, İhsan Özkes’e bir görev veririz, o gelir size onları açıklar. (CHP sıralarından alkışlar) MSB

YILMAZ- Biz kimsenin inancını sorgulamıyoruz, birincisi bu. Başta söyledik ki: “Senin dinin sana, benim dinim bana.” Bu doğru değil midir? (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

MUHARREM İNCE (CHP) - Sen kimden bahsediyorsun? Senin dinin ne, onu söyle.

MSB YILMAZ (Devamla) - Ben senin inancını sorguluyor muyum? “İstediğin şeye inan.” diyorum. Daha başka benden ne istiyorsun? “Benim gibi inan.” demiyorum “İstediğin gibi inan.” diyorum. İnancım da var. Senin dinin sana, benim dinim bana. Bunu söyledik. Bunda yalan varsa, yanlış varsa söylersiniz. Bir diğeri, bir başka hatip söyledi ki: “Şehitler ölmez diyorsunuz.” dedi. Onun üzerine dedim ki: “Bunu biz söylemiyoruz. Bizin inancımız diyor ki: O şehitler ölümsüzdür.” Biz buna inanıyoruz.

MUHARREM İNCE (CHP) - Biz de ona inanıyoruz.

MSB YILMAZ (Devamla) - Herkes de inanmak zorunda değil ve onu da söyledik. Ha, buna, sizin diyeceğiniz eklenebilir ki: “Biz inanıyoruz ki şehitler ölümsüzdür.” diyeceksiniz ya da diyeceksiniz ki: “Hayır, biz şehitlerin ölümsüz olduğuna inanmıyoruz.” Bunu da söyleyebilirsiniz, her ikisi...

MUHARREM İNCE (CHP) - Biz de ölümsüz olduğuna inanıyoruz.

MSB YILMAZ (Devamla) - Güzel, o zaman aramızda fark yok, birinci husus bu. İkincisi... ÖZGÜR ÖZEL (CHP) - Hayır, sizinle bizim aramızda çok ciddi bir fark var. Öyle grubumuza hakaret etmeyin.
MSB YILMAZ (Devamla) - Peki, tamam. Ben de öyle olduğu için de bu millet sizi orada, bizi burada seçti. O bakımdan, hiç şüphe yok. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Bir başka husus, bakın, bu ülkenin Genelkurmay Başkanı evinde durmuyor, Ankara’da durmuyor, görevinin başında. Nerede bir tehdit varsa, bu ülkeye yönelmişse, kimi zaman Kandil’de... “Niye Kandil’e gitmediniz?” diyorsunuz. Bakın, bu olayda Kandil bombalandı. Bunun gösterildiği, ilan edildiği yer Kandil. Kandil’e gerekli hudut, şümul ve miktarı ve şekli silahlı kuvvetlerimiz tarafından verilen tezkerenin hükmü de yerine getirilmektedir. “Suriye sınırına niye gitti?” diyor. Suriye’den bir ateş geliyor, 5 tane masum vatandaş, kadın ve çocuklar ölüyor.

MUHARREM İNCE (CHP) - “Niye gitti?” demedim ki.

MSB YILMAZ (Devamla) - Kaç kişinin ölmesi lazım ki sen Genelkurmay Başkanını orada görmek istiyorsun, kaç kişi ölmesi lazım?

MUHARREM İNCE (CHP) - Uçak, uçak... “Uçağı anlat.” dedim.

MSB YILMAZ (Devamla) - Uçakla ilgili olarak bir basın toplantısı, açıklama yapılacak.

MUHARREM İNCE (Yalova) - Uçak niye düştü? Orada ne arıyordu?

MSB YILMAZ (Devamla) - Ancak Beşar Esad diyor ki: “Hata yaptık keşke düşürmese...” Cumhuriyet gazetesini takip edin. “Keşke düşürmeseydik.” diyen Beşar Esad’ın kendisi, siz ise hâlâ “Onu Beşar Esad mı düşürdü?” diye sorguluyorsunuz.