TBMM'ye 5. parti geliyor

TBMM'ye 5. parti geliyor
TBMM'ye 5. parti geliyor
HDP'nin ay sonunda resmi işlemlerini tamamladıktan sonra Meclis'e gelmesi bekleniyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - BDP ’de yerel seçimlere batı illerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) çatısı altında girme kararının ardından, parti yeniden şekilleniyor. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve bazı BDP’li milletvekillerinin bu çerçevede HDP’ye geçeceği öğrenildi. Böylece TBMM’de temsil edilen parti sayısı beşe çıkacak.

Yerel seçim öncesi HDP yeniden yapılandırılacak. 15 Ekim’de Halkların Demokratik Kongresi (HDK), partide yapılacak değişiklikleri görüşmek için Meclis toplantısı gerçekleştirilecek. Bu toplantıda HDK’nın HDP’ye katılmasıyla ilgili yöntem tartışılacak. Toplantıda ayrıca HDP’nin hangi illerde seçime katılacağı, HDP’nin eşbaşkanlığına hangi isimlerin getirileceği ve HDP’ye katılacak milletvekilleri ile bunun yöntemi ele alınacak. Ardından 26 Ekim’de HDK kongresi gerçekleştirilecek. Kongrede HDK’nın fesedilip, HDP’ye katılması bekleniyor. Bir gün sonra 27 Ekim’de ise HDP kongresini toplayacak. Toplantıda daha önce alınan kararlar çerçevesinde bazı milletvekillerinin bu partiye katılması bekleniyor. Kongrede BDP’li Sabahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve ismi belirlenen bazı milletvekillerinin HDP’ye katılması bekleniyor. HDP Eşbaşkanlığı için de Tuncel ve Kürkçü’nün ismi kulislerde konuşuluyor.

Demirtaş’tan HDP mesajı İleride yapılacak genel seçimlerde BDP’nin HDP çatısı altına katılarak tek parti olarak seçime girmesi de tartışılırken, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da Diyarbakır’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, seçmene “HDP ve BDP ayırımı asla yapılmamalı. İttifak yaptığımız bir parti değil, bizzatihi kendi partimizdir. Batıda HDP’nin başarısı için mücadele edeceğiz” mesajını vermişti