TCK'da AKP ne derse o olur

TBMM Başkanı Bülent Arınç, İçtüzük hükümlerine göre CHP'nin isteği doğrultusunda Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmak zorunda. Ancak TCK tasarısının görüşülmesi AKP'ye bağlı.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, İçtüzük hükümlerine göre CHP'nin isteği doğrultusunda Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmak zorunda. Ancak TCK tasarısının görüşülmesi AKP'ye bağlı. İçtüzüğe göre, en az 110 (1/5) milletvekilinin imzasıyla TBMM, tatil ya da ara verme dönemlerinde olağanüstü toplantıya çağrılabiliyor. TBMM Başkanı, çağrı istemini en geç yedi gün içinde yerine getirmek zorunda, ancak isterse çağrıda belirtilen toplantı tarihini değiştirebilir.
İçtüzüğe göre olağanüstü toplantılarda gündemde belirtilen konunun görüşülebilmesi için önce toplantı yeter sayısı olan 184 milletvekilinin genel kurulda bulunması gerekiyor. Aksi takdirde çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle Meclis tatiline devam ediyor.
168 milletvekili bulunan CHP, dört DYP'li ve dokuz bağımsız milletvekili destek verse bile, ancak 181'e ulaşabiliyor ve 184'ün altında kalıyor. Bu nedenle de TBMM'nin olağanüstü toplanması için AKP'lilere ihtiyaç var.
Yasa için bir bakan gerek
Bazı AKP'liler parti yönetimi kararına uymayarak Meclis'e gelip çoğunluğu sağlasa bile, TCK tasarısının yasalaşması mümkün olmayabilir. Tasarının yasalaşması için Adalet Komisyonu'nun toplanarak geri çekilen iki maddeye ilişkin raporunu hazırlayıp genel kurula sunması gerekiyor. Raporun hazırlanması da yeterli değil. Yasalaşma için Adalet Komisyonu'nun ve bir bakanın Meclis görüşmelerinde bulunması zorunlu.