Tecridin bitmesi yakın

Tecridin bitmesi yakın
Tecridin bitmesi yakın

Abdullah Öcalan ın İmralı daki hücresinin fotoğrafları daha önce basına dağıtılmıştı.

Açlık grevleri, Öcalan'a uygulanan tecrit bittiğinde sona erecek. Peki tecrit ne zaman bitecek? Kış aylarında Öcalan'ın hakkında KCK soruşturması olmayan avukatlarla görüşmesi mümkün olabilir.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’nin en can yakıcı sorunu, tartışmasız Kürt sorunu ve PKK ile mücadele.
Olayın kendisi bir yana, yan etkileri bile gündemin üst sıralarından düşmüyor. Son 53 gündür tanıklık ettiğimiz cezaevlerindeki açlık grevleri de bunun göstergesi.
Açlık grevleri, cezaevi koşullarıyla ilgili temel hakları gasp edilen ancak seslerini duyuramayan mahkûmların son çare olarak bedenlerini ve hayatlarını ortaya koyması eylemidir. Halihazırda sürmekte olan açlık grevlerinde ortaya konulan talepler ise ‘dışarıdaki güçler’ tarafından daha güçlü bir şekilde gündemde tutulabilecek taleplerdir. Bu nedenle 3 milyona yakın insanın oyu ile TBMM’de grup kurabilen, Türkiye’de ve Avrupa’da önemli sivil toplum örgütlenmelerine imza atan; gazete, TV, sosyal paylaşım alanları ve interneti sonuna kadar kullanabilen, gerektiğinde meydanları on binlerle doldurabilen Kürt siyasi hareketine ait bu temel taleplerinin, cezaevlerindeki eli kolu bağlı mahkûmların omzuna yüklenmesini ve gencecik insanların ölümle ya da sakatlıkla sonuçlanan bir sürece itilmesini anlamak zor. 

Ölüm olmadan bitmeli 

Yine de insanların iki saatte bir, bir şeyler atıştırdığı diyet programlarına bile uymakta zorlandığı bir dünyada, birilerinin çıkıp inançlarının hizmetine sundukları iradelerini açlıkla terbiye edebilmeleri, bedenlerini ölüme yatırabilmeleri gerçeği görmezden gelinemez. Biz gerekçesini kabul etsek de etmesek de haklı bulsak da bulmasak da bir eylem var ve o eylemde 70’e yakın insan ölümle yaşam arasındaki o ince hayat çizgisinin üzerinde yürümeye başlamış durumda. İnsani ve vicdani açıdan herkesin temel görevi, inatlaşmayı bırakıp bu eylemin bir canın bile ölmesine ya da sakat kalmasına izin vermeden bitirilmesi için elini taşın altına sokmasıdır. 

Tecrit ne zaman bitecek? 
Ankara’da bu süreci en yakından takip eden gazetecilerden biri olduğumu söyleyebilirim. Adalet Bakanlığı’ndan, BDP ’den, güvenlik kuruluşlarından (istihbarat, operasyon, planlama), konuyu yakından izleyen ve Türk güvenlik birimlerine destek verip, tavsiyelerde bulunan yabancıların verdiği mesajlardan anladığım şu: Eylem, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit bittiğinde sona erecek.
Böyle olunca da akla gelen ilk soru şu: Eylemlerin, protestoların yarattığı bu riskli ve gergin bir ortama, ‘İşkenceyi Önleme Komitesi’nin ve Avrupa Birliği’nin sert eleştirilerine rağmen tecrit neden sürüyor?
İşte bu sorunun yanıtı, oldukça karmaşık. Uygulanan süreç, aslında tam da ABD Büyükelçisi’nin Ankara’da televizyon temsilcileriyle yaptığı sohbette sözünü ettiği ve Taliban lideri Bin Ladin’in yakalanmasıyla sonuçlanan ‘Taktik Teknik Süreçler’ gibi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, MİT’in, Emniyet istihbaratının, daha geniş anlamıyla PKK ile sahada mücadele eden bütün kurumların koordinasyon halinde izlediği Taktik Teknik Süreçler, Öcalan’ın psikolojik durumunun, üç adım sonra ne yapacağının analizine yoğunlaşmış. Aynı dönemde Kandil’deki yöneticilerin attığı adımlar, eylem kararları, Öcalan’a uygulanan tecridin Kandil’de alınan kararlardaki etkisi yakından takip ediliyor. Kandil’e yönelik hava operasyonları, Hakkâri başta, Türkiye’deki saha operasyonları da bu süreçlerin bir parçası. Unutmadan, Amerikan terörle mücadele uzmanları da bu süreçlere teknik destek veriyor ve PKK ile mücadelede sonuç getireceğine inanıyor. Avrupalıların açlık grevleri ve tecrit konusunda sesini yükseltmesine rağmen ABD’nin olayı sessizce izlemesi sizin de dikkatinizi çekmiştir.
İkinci soru ise tecridin ne zaman biteceği. Şunu söyleyebilirim ki eli kulağında. PKK’ya yönelik operasyonların vardığı nokta, operasyonlarla birlikte PKK’yı üs bölgelerine çekecek iklim koşulları ve hükümetin aldığı “PKK ile müzakereler başlayabilir” kararı birlikte düşünüldüğünde kış aylarında Öcalan’ın ‘hakkında KCK soruşturması olmayan’ avukatlarla görüştürülmesi mümkün olacak. Bu arada hükümet, anadilde savunma hakkı ile ilgili mevzuat değişikliğini tamamlayacak. Kürtçe seçmeli dersle ilgili uygulama sorunları giderilecek. 

Açlık grevleri tecridi uzattı 
Bir başka gerçek daha var: Hükümet, Öcalan ile görüşmelerin başlaması konusundaki adımlarını, açlık grevleri nedeniyle geciktirdi. Açlık grevleri başlamasaydı Öcalan ile görüşmeler ekim ayında başlayabilirdi.