'Tek seçenek tam üyelik'

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, Berlin'deki 'Avrupa'nın sınırları nerede bitiyor?' konulu panelde, Türk halkı ve siyasi partilerinin AB'ye tam üyelik dışında bir seçeneği kabul etmeyeceğini söyledi.

BERLİN - CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, Berlin'deki 'Avrupa'nın sınırları nerede bitiyor?' konulu panelde, Türk halkı ve siyasi partilerinin AB'ye tam üyelik dışında bir seçeneği kabul etmeyeceğini söyledi.
Avrupa'nın geleceğiyle ilgili yaygın üç görüş olduğunu belirten Derviş, bunları şöyle anlattı: "Birinci görüşü benimseyenler, AB'yi yalnız ekonomik birlik görüyor. Avrupa'nın entegrasyonu onlar için önemli değil.
İkinci görüşü savunanlar 'süper devlet Avrupalıları.' Geniş ve güçlü AB istiyorlar. Ancak eski milliyetçi tutumları yansıtıyor, ortak din, tarih ve kültüre dayanmak istiyorlar. Geçmişe dayalılar, gelecekten söz etmiyorlar.
En iyi görüş, '21. yüzyıl Avrupalıları'nın. Sınırlara ve geçmişe değil, küreselleşme kapsamında iletişime ve gelişmeye önem veriyorlar. Barışa ve işbirliğine dayalı bir Avrupa istiyorlar. Ben de bu görüşü destekliyorum."
Derviş, "Tam üyelik dışında bir seçeneği kabul eder misiniz?" sorusuna da şu yanıtı verdi: "Türk halkı ve tüm siyasi partiler AB'ye tam üyelik dışında hiçbir seçeneği kabul etmeyecek."
Avrupa Parlamentosu'nun Alman Hıristiyan Demokrat üyesi Elmar Brok ise, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğine karşı çıktı. Brok, "1999'da Türkiye'ye AB adaylık statüsü verilmesi bir hataydı. Bu hatanın sürdürülmesi doğru değil" dedi.