Tel örgüler ardında sosyal demokrasi

CHP Kurultayı, Ankara dışında, basına ve partililere kapalı yapıldı. Yönetim yanlısı 500 kadar genç 'görevli' sıfatıyla içerdeydi.
Güvenlik jandarmadaydı. Toplantı salonuyla resepsiyon girişleri tel örgüyle ay-rıldı. Muhalifler, 'Başbuğ Baykal' sloganı attı.
Kurultay salonunda yumruklar da konuştu. Merkez yanlısı Vezir Akdemir, muhalif Muharrem Toprak'ın kaşını patlattı.
Baykal'a güvenoyu vermeyeceğini açıklayan Kemal Derviş, Zülfü Livaneli ve Fikret Ünlü ayrı ayrı yollarını kaybetti. Livaneli, "Demokratik kurultaya gitmek zormuş" dedi.
Muhalif 29 milletvekili kurultayı protesto etti. İsim okunarak yapılan oylamada 1252 delegeden 781'i Baykal'a 'Evet' dedi.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'nin 12. Olağanüstü Kurultayı, gergin geçti. Dün, Ankara dışında yapılan kurultayda güvenliği jandarma sağladı. CHP lideri, muhalifleri ihraçla tehdit ederken, muhalifler de 'Yola devam' mesajı verdi. İşte kurultayda yaşananlar:

 • Kurultay, kent merkezine 27 km. uzaklıkta ve jandarma bölgesindeki Büyük Anadolu Oteli'nde basına ve partililere kapalı yapıldı. Kurultaya delegelerle, onur üyeleri katılabildi.
 • Jandarma, üç ayrı arama noktasında durarak delege olmayanların otele girmesini engelledi. Otelin girişinde ise toplantı salonuyla resepsiyon girişleri tel örgüyle birbirinden ayrıldı. Baykal, otele köy yolundan getirildi ve anayolda biriken muhaliflerle karşılaşması engellendi.
  'Başbuğ Baykal'
 • Otel önündeki tel örgü sık sık tartışma yarattı. Tel örgüyü aşmak isteyen partilileri MP-5 marka otomatik tüfek taşıyan jandarmalar engelledi. Bu duruma tepki gösteren partililer, "Asker postalı altında kurultay istemiyoruz. Biz onun yasağını kaldırdık ama o bize yasak koydu" dedi.
 • Muhalifler tümüyle izole edilirken, bazı partililer otele ulaşmayı başardı. Jandarma engelini aşan bir partili yakalanınca otel yakınında toplanan muhalifler 'Başbuğ Baykal', 'Padişahım çok yaşa' sloganları attı.
 • Divan başkanlığı oylamasını hızla yaptıran ve muhaliflerin güç denemesine izin vermeyen CHP lideri Baykal, konuşmasında da muhaliflere
  'Ya sev, ya terk et' mesajı verdi.
 • Kurultayda zaman zaman yumruklar da konuştu. İlk kavga İzmir milletvekilleri arasında çıktı. Muhalif milletvekili Muharrem Toprak ile yönetim yanlısı Vezir Akdemir tartıştı. Akdemir'in savurduğu yumruk, Toprak'ın kaşını patlattı.
  Yollarını kaybettiler
 • Baykal'a güvenoyu vermeyeceğini açıklayan Kemal Derviş ile ekibinden Zülfü Livaneli ve Fikret Ünlü, salona ayrı ayrı gelince yollarını kaybetti.
  Derviş, saat 14.30'da geldiği otel önünde tel örgüleri aşamayınca salona giriş kapısını gösteren gazetecilere tel örgülerin nedenini sordu. Sonra, giriş kapısına doğru yöneldi. Tel örgüyü aşamayan isimlerden Livaneli ise "Demokratik kurultaya girmek zormuş!" diye konuştu.
 • Yönetim yanlısı 500 genç, görevli sıfatıyla kurultayda yer aldı. Genel merkez, konaklama ve kumanya bedeli olarak otele 200 milyar ödedi.
 • Muhalifler, çalışma koşulları sağlanmayan gazeteciler için basın çadırı kurdu. Çadırı hazırlatan eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, "Bütçemiz 20 milyar" dedi.
  Yankesiciler işbaşında
 • Genel merkez yanında yer alan Gaziantep Milletvekili Mustafa Yılmaz, kurultaya gelişinde otele alınmayan partililerin protestosuyla karşılaştı. Sırtına 'Baykal'a hayır, CHP'ye evet' yazılı çıkartma yapıştırılan Yılmaz, bu sırada 250 milyon lirasını da yankesicilere kaptırdı. Baykal yanlıları, Hasan Fehmi Güneş ve Ali Rıza Bodur'un da aralarında olduğu bazı milletvekillerini de yuhaladı. Bodur, partililerle bir süre tartıştı.
 • Muhalifler divan seçiminin yanı sıra kurultayı basına açma ve milletvekillerinin hareketlerinin tartışılmasını önleme mücadelesinden de yenik çıktı. Kurultayın basına açılması ve gündemin 'muhalif milletvekillerinin durumunun görüşülmesi' başlıklı 5. maddesinin gündemden çıkarılması önergeleri reddedildi.
 • Kurultayda bazen tansiyonu düşüren hoşluklar da yaşandı. Ertuğrul Günay konuşurken, bir kedi platforma tırmandı. Parti görevlileri hızla kedinin üzerine yüklenerek uzaklaştırmak isteyince Günay, "Dokunmayın, bari onu rahat bırakın. Bari hayvan haklarına saygı gösterin" dedi.