Telekulak kavgası

Telekulak kavgası
Telekulak kavgası
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gaziantep’te yapıldığı iddia edilen telefon dinlemeleri konusunda ‘hukuksuzluk yok’ yanıtı veren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e ateş püskürdü. Dinlemelerin soruşturma sürecinde de devam ettiğini kaydeden Tayyar, süreci izlediğini Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nde idari bir tasarruf kullanılmazsa, emniyet içindeki kirli yapı değiştirilmezse dinlemelerle ilgili çok özel bilgileri açıklayacağını söyledi.
Tayyar’ın, Gaziantep polisinin gayri hukuki olarak telefon dinlediğini, Gaziantep’in siyasetini, ticaretini ve sermayesini dizayn edilmeye çalışıldığını iddia etmesi üzerine konuyla ilgili inceleme başlatılmıştı. MHP Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın da iddiayı Meclis gündemine taşıyarak yazılı önerge ile İçişleri Bakanı Şahin’e sormuştu.
Şahin’in soruşturma devam ederken önergeye verdiği ‘hukuksuzluk yok’ yanıtı ise Tayyar’ı kızdırdı. Tayyar, Twitter’daki hesabından, “Bakan diyor ki; 5 müfettiş konuyu araştırdı hukuksuzluk yok. Tümden yalan. Anlaşılan bakan önüne konulan kâğıdı olduğu gibi imzalamış” diye yazdı. 

Sağlıklı değil
Tayyar, Radikal’e yaptığı açıklamada da insan haysiyetinin iç siyasi itibardan daha önemli olduğunu vurguladı. İddialar gündeme geldiğinde Gaziantep Valiliği’nin mülkiye müfettişi istediğini ancak İçişleri Bakanı’nın polis müfettişi gönderdiğini anlatan Tayyar, mülkiye müfettişinin statü olarak emniyet müdürünün üstünde olduğunu anımsattı. Tayyar, “Burada Emniyet Müdürü suçlanıyor. Dolayısıyla onu araştıracak olanların onun üzerinde bir statüsü olması lazım. Aksi halde o soruşturma yürümez, yürütülse de sağlıklı olamaz” dedi.