Temel konu PKK ve Irak

Genelkurmay 2. Başkanı Başbuğ, eski DEP'lilerin PKK'ya 'Ateşkesi altı ay uzat' çağrısına tepkili: TCK'nın 31. maddesi var. Yasal işlem yapılmalı.
Kerkük'te nüfus yapısının korunması için özel statü öneren Başbuğ, "PKK'nın silahlı varlığı elimine edilene kadar TSK Irak'ta kalır" dedi.
Başbuğ'un ABD'ye dair sözleri:
Teröre karşı beklentilerimiz karşılanmadı. ABD'nin üs talep ettiği doğru değil. İncirlik de Türk üssüdür.

ANKARA - Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzel Irak'taki varlığının PKK'ya endeksli olduğunu söyledi. Terörle mücadele konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Başbuğ, "TSK'nın Kuzey Irak'taki varlığı, PKK'nın buradaki varlığına endekslidir. PKK, Kuzey Irak'ta tehdit olmaktan çıkana kadar Türk askeri orada kalacaktır" dedi.
Başbuğ'un dün Genelkurmay Karargâhı'nda düzenlediği aylık basını bilgilendirme toplantısındaki açıklamaları özetle şöyle:
Kerkük: Irak'ta istikrarın sağlanmasına yönelik adımlar atılırken, bazı etnik grupların Kerkük'ün demografik yapısını değiştirmeye yönelik çabaları devam etmektedir. Irak Geçici Hükümeti'nin Kerkük'ün demografik yapısının değiştirilmesine engel olacağını beklemekteyiz. Aksi gelişmeler Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünü dahi tehdit edebilir. Böyle bir gelişme ise Türkiye için ciddi bir güvenlik sorunu olarak görülmektedir. Bölge için çok ciddi sorunların çıkmasını engelleyecek çözümün, Kerkük'ün özel yapıda bir statüye kavuşturulması ve bu yapının korunması şeklinde olacağını değerlendirmekteyiz. Bu kendi iç işleridir ama Kerkük'te atılacak yanlış adımlar Irak'ı bir iç savaşa sürükleyebilir. Bu durum da bölgeyi ve Türkiye'yi olumsuz etkiler. Kerkük'ün petrol ve soydaşımız olan Türkmenler nedeniyle de ayrı bir önemi var.
TSK'nın Kuzey Irak'taki varlığı: Yerel halktan oluşan ve Irak'ın
kuzeyinde huzurun sağlanmasına yönelik önemli katkıları bulunan ve 1997 yılında kurulan Ateşkes İzleme Gücü'nün işlevini yitirdiği saptanmıştır. Yaklaşık 35 Özel Kuvvet personelinden oluşan Türk gücünün geri çekilmesi söz konusudur. Güce eğitim desteği veren unsurların, TSK'nın PKK ile mücadele için Irak'ın kuzeyinde bulunan askeri varlığımız ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Kuzey Irak'taki unsurlarımızın varlığı PKK varlığına endekslidir. Kuzey Irak'ta PKK'nın silahlı varlığı elemine edilinceye kadar TSK'nın terörle mücadele amaçlı olarak burada bulundurduğu birliklerin varlığı sürecektir.
ABD beklentilerimizi karşılamadı: Bölücü terör örgütü gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında tehdit olma özelliğini sürdürmektedir. Örgütün silahlı unsurlarının Irak'ın kuzeyindeki varlığı devam etmektedir. ABD'nin bugüne kadar bu terörist unsurlara karşı aktif ve görülebilir bir faaliyette bulunmadığı, beklentilerimizi karşılamadığı ortadadır. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Irak'a ilişkin son kararı uluslararası güce terörist hareketlerin önlenmesi ve caydırılması görevleri de verilmiştir.
Aynı kararın 17. maddesi ile de BM Güvenlik Konseyi Irak'a yönelik ve Irak'tan komşu bölgelere olabilecek terör hareket ve eylemlerin önlenmesi ile ilgili sorumluluklarını bütün ilgili ülkelere bir kez daha belirtmektedir. Irak'taki uluslararası gücün terörizmle mücadele sorumluluğu devam etmektedir.. ABD'den beklentimiz, Kuzey Irak'taki PKK'ya karşı aktif ve caydırıcı önlemler almasıdır.
Yeni istekler: ABD tarafından bu konuya ilişkin yeni iletilen isteklerle gece-gündüz alçak irtifa uçuş eğitimine, ses üstü uçuşa ve havada ikmal eğitimi gibi konulara müsaade edilmesi konuları gündeme getirilmiştir. Bu isteklere ilişkin çalışmalarımız. Dışişleri Bakanlığı ve ABD ilgilileri ile sürdürülmektedir. Bu ifade edilen istekler dışında ABD'nin bir talebi yoktur. İncirlik ABD üssü değildir. Türk üssüdür. Kullanımına ilişkin de ne ABD'nin ne Türkiye'nin bir sıkıntısı var. ABD'nin yeni Küresel Konuşlanma Düzeyi'ne ilişkin bir öneri ya da talep yok. Daha konsept düzeyinde konuşuluyor.
Terörle mücadele kararlılığı: Haziran başından itibaren Irak'ın kuzeyindeki terör örgütüne ait unsurların kademeli olarak Türkiye'ye geçişleri ve yurtiçindeki eylemleri artmıştır. TSK, huzur ve güveni sağlamak üzere faaliyetlerini sürdürecektir. Ancak bu gelişmelere karşı ve terörle mücadelede devletin bütün kademelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının kararlılığının açıkça sergilenmesi önemlidir. Diğer kurum ve kuruluşların da canları pahasına terörle mücadele eden güvenlik güçlerine destek vermesini istiyoruz.
Yargıya Zana uyarısı: Mahkemeleri henüz tamamlanmamış olan eski DEP milletvekilleri tahliye olur olmaz bir parti başkanıyla birlikte siyasi amaçlı gezi düzenlemişler, mitinglerde resmi dil dışında konuşmuşlar, konuşmaların birinde bölücü terör örgütünün eylemlerini altı ay daha durdurmalarını önerebilmişler, bürokrasideki tereddütlerden yararlanmışlardır. Bu durum TSK için ülke güvenliği açısından önemlidir. TCK'nın 31. maddesini incelerseniz bu tereddütlerle neyi ifade ettiğimizi anlarsınız. (31. madde, beş yıldan fazla ceza alanlara ömür boyu siyaset yasağı getiriyor.)
Eski komutanlara: TSK, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri konusunda hassastır ve bu konularda kayıtsız kalmayacaktır.
TSK'ya çok kıymetli hizmetleri geçen emekli komutanlarımızın 28 Şubat süreci ve TSK üzerinden politika yapmalarını doğru görmüyoruz. TSK'da bütün görüşler alınır, karar emir-komuta zinciri tarafından belirlenir. Buna çok önem verilir. 28 Şubat'ın da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.