'Temel Reis benim'

Başbakan Erdoğan, CHP'nin seçim kampanyasında kendisini Kabasakal'a benzetişine yanıt verdi: "Akdeniz'den Temel Reis çıkmamış, Temel Reis bana yakışır."

ANKARA - CHP'nin 28 Mart yerel seçimleri öncesinde 'Temel Reis'ten esinlendiği çizgi karakter 'Deniz Kaptan' (Deniz Baykal) maceradan maceraya koşarken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Temel Reis benim" dedi.


Büyütmek için tıklayınız

Çizgi filmlerde Maliye Bakanı Unakıtan'ın oğlunun mısır ithal etmesi, KİT'leri özelleştirmesi ve Kıbrıs müzakerelerinde izlenen yöntem eleştiriliyor. Ergün Gündüz'ün çizdiği seride her film 4 milyar liraya mal oluyor. Seçime kadar 8-10 maceranın yayımlanması planlanıyor. Çizgi film serisinin ilk etapta medyada 'haber olması' hedefleniyor. Baykal'ın 'Temel Reis'e benzetilerek 'Deniz Kaptan', Erdoğan'ın ise 'Kabasakal'a benzetilerek 'Karasakal' olarak resmedildiği çizgi filmlerin sonuncusunda Karasakal, Kıbrıs'ı satıyor. Karasakal'ın 'yabancıya satılık' sözüyle 'Sam amca görünümlü' karakterin kullanıldığı filmde Deniz Kaptan Kıbrıs'ı kurtarıp Anavatan'a veriyor.
Bu arada CHP'nin çizgi karakterlerine Erdoğan'dan itiraz geldi. Erdoğan, "Baykal Temel Reis, ben Kabasakal olmuşum. Bir defa ben sakallı değilim. Beni o şekilde niye karikatürize ediyorsun. Ki, bir defa Temel Reis bana yakışır, Karadenizli benim, Rizeliyim. Akdeniz'den Temel Reis çıkmadı" dedi. Deniz Kaptan'ın son macerasında Karasakal'ın 'sakalsız' çizilmesi de dikkat çekti.