Teröre karşı iki dinde dua

İstanbul'da geçen yıl 25 kişinin can verdiği iki sinagog saldırısının kurbanları anıldı. Yahudi ve Müslüman din adamları, kurbanlar için birlikte dua etti.

İSTANBUL - Beyoğlu'ndaki Neve Şalom ve Şişli'deki Beth İsrael sinagoglarına 15 Kasım 2003'te düzenlenen bombalı saldırılarda yaşamını yitiren 25 kişi, dün düzenlenen törenlerle anıldı.
İlk tören, dün Kuledibi'ndeki Neve Şalom Sinagoğu önününde gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediyesi ve Türk Musevi Cemaati'nin birlikte düzenlediği törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, saldırganların eylem sonrasında tüm ilçe halkını karşılarında bulduklarını söyledi. Türk Musevi Cemaati lideri Silvio Ovadio da "Biz 15 Kasım'da pek çok yakınımızı kaybettik. Siz ekmek teknelerinizden mahrum kaldınız. Belki bize kızdınız. Olaydan sonra bu tür törenlerimizi işyerlerinin kapalı olduğu günlere taşıdık. Sizler de, bizler de hep bir arada ortak yaşamamızı sürdüreceğiz" dedi. Konuşmaların ardından, Müslüman ve Musevi din görevlileri ölenlerin anısına dualar okudu.
Neve Şalom Sinagoğu'nun karşısındaki dükkânında ölen Murat Şahin anısına da Sivas Yağbasan Köylüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri bir tören düzenledi. Dernek üyeleri, Şahin'in işyerinin bulunduğu yer ve ölenler anısına inşa edilen Barış Anıtı'na karanfil bıraktı.
Hahambaşı: Ders alalım
Türkiye Musevi Cemaati ve Şişli Belediyesi'nin Beth İsrael Sinagoğu'nda düzenlediği tören ise patlamanın meydana geldiği saat 10.45'te başladı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Terör odakları ülkemizdeki barış ve huzur ortamını bozmak istiyorlar. Ama biz barışçı ve katılımcı olacağız. Biz hep beraber, çan sesiyle, ezan sesiyle barış içinde, huzur
içinde yaşamaya devam edeceğiz. İçeriden ve dışarıdan gelen ayak oyunlarına boyun eğmeyeceğiz" diye konuştu. Hahambaşı Vekili Yehuda Adoni de, "Yeter ki, geçmişteki yanlışlarımızdan kendimiz adına, ülkemiz adına, insanlık adına dersimizi alalım" dedi. Musevi din görevlisince dua okunmasının ardından, terör kurbanlarının gazetelerden kesilmiş fotoğraflarının bulunduğu panoya karanfiller atıldı.