Teziç: AİHM'nin kararı bağlayıcıdır

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) türban yasağını kabul eden kararından sonra, üniversiteler ve yasama organının artık bu konuda düzenleme yapamayacağını öne sürdü.

İSTANBUL - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) türban yasağını kabul eden kararından sonra, üniversiteler ve yasama organının artık bu konuda düzenleme yapamayacağını öne sürdü.
YÖK Genel Kurulu dün Galatasaray Üniversitesi'nde toplandı. Teziç, toplantı öncesi açıklamasında, gündemlerinde 'türban' konusunun bulunmadığını söyledi. Bu konuda tartışılacak bir şey olmadığını ve AİHM'in son kararının kendileri için de bağlayıcı olduğunu ifade eden Teziç, şöyle konuştu:
"Daha önce iç hukuk düzenimizde mahkemelerimiz, Danıştay olsun, Anayasa Mahkemeleri olsun, türbanın kamusal alanda dinsel simge haline gelmiş biçimiyle kullanılmasının yasak olduğunu belirtmişlerdi. AİHM'nin kararı da bunun teyidi niteliğinde bir karardır. Uygulama açısından baktığımız zaman ne üniversiteler, ne de yasama organının artık bu konuda bir serbestliğe yol açacak düzenleme yapma serbestisine sahip olmayacakları anlaşıldı. AİHM kararı bağlayıcıdır. Artık türbanın serbest bırakılması hukuki planda söz konusu değil, siyasi planda tartışılabilir tabii."