Teziç: Bu reform sayılmaz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yüksek Öğretim Kurumu, YÖK yasa taslağı çalışmalarına yeniden başlıyor. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın oluşturduğu altı kişilik ortak komisyon bugün toplanacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yüksek Öğretim Kurumu, YÖK yasa taslağı çalışmalarına yeniden başlıyor. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın oluşturduğu altı kişilik ortak komisyon bugün toplanacak. Komisyonda, MEB ve YÖK'ün taslakları uyumlulaştırılmaya çalışılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, taslakla ilgili kurulan ortak komisyonda çıkacak sonuçları değerlendirmek üzere bir 'danışma ekibi' kurdu. 16 kişilik ekip zaman zaman bir araya gelerek, taslakla ilgili izlenecek strateji ve gelinen yolu değerlendirecek. Ortak komisyon çalışmalarını sürdürdükçe, bakanlıkta 'danışma ekibi' ile belirli periyodlar halinde bir araya gelecek.
Eğitimcilerden itiraz
İki tarafta ortak komisyon çalışmalarına ilişkin hazırlıklar sürerken, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, dün Türk Eğitim-Sen heyetini kabul etti. Heyet Teziç'e sunduğu taslakla ilgili notta, yetkilerin şahıslardan çok kurumlara bırakılması ve rektörlerin iki dönem üst üste seçilmesinin engellenmesi, idari kadrolara akademik personel atanmaması, senato, yönetim ve fakülte kurullarının seçimle işbaşına gelmesini istedi.
'Acele edilmemeli'
YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç de, yeni YÖK Yasası çalışmalarında geniş ve ilgili kesimlerin ne kadar çok görüşü alınırsa hazırlanan metnin o kadar çok yaşama ve kabul edilme şansı olacağını belirtti. Teziç, şunları söyledi:
"Hükümet, tasarının yasalaşması konusunda tarih belirlemiş olabilir. Ancak çok büyük reform yapıldığını sanmayın. Her şey o kadar çabuk değişiyor ki. Reform olması için üzerinde uzun zaman çalışılması gerekir. Çalışmaların son değerlendirileceği yer parlamento. Burada nasıl bir değişiklik yapılacağı belli değil. Taslakta, eğitim alanına bakış açımız yaygın ortak bir zeminde buluşacak.
Eğitim-öğretim politikası, parti değil, devlet politikası olmalı. Biz, tasarı parlamentoya gitmeden önce sağlıklı bir süreç yaşansın istiyoruz. 'Yasa bir an önce çıksın' söylemi, eksiklik ve aksaklıkları da beraberinde getirir. Eğitim-öğretim alanı ittifak edilecek bir alan değildir. Gerektiğinde erteleyerek gündeme getirilmesinde yarar var."