Teziç: Erdoğan taraf, hakem olamaz

YÖK taslağı konusunda Başbakan'ın taraf olduğunu belirten Prof. Teziç, "Kendisi eski sporcudur, kuralları bilir" dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, yükseköğretim yasa taslağı çalışmalarının 'bir tür centilmenlik anlaşmasıyla yürütüldüğünü' belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Danışma Kurulu oluşturmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.
Rektörler Komitesi, YÖK Başkanı Teziç başkanlığında YÖK'te toplandı. Toplantı başlamadan önce Teziç, yükseköğretim yasa taslağı ile ilgili oluşturulan komisyondan çekilme nedenlerini anlattı. YÖK'ün yükseköğretim yasa taslağıyla ilgili çalışmasını 22 Ocak 2004 tarihinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a sunduklarını anımsatan Teziç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde bu konuda çalışmak üzere YÖK ile MEB'in ortak bir komisyon oluşturmasının kararlaştırıldığını anımsattı. "Hatta sayın Başbakan (hocam bu komisyonun başında siz olun) dedi" diyen Teziç, ertesi gün Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i ziyaret ettiğini anımsattı. Bu görüşmede de komisyon kurulmasının kararlaştırıldığını kaydeden Teziç, ayrıca taslak tam şekilleninceye ve MEB ile YÖK arasındaki temaslar sonuçlanıncaya kadar bir açıklama yapılmaması kararı da alındığını anlattı. Çalışmaların böylece başladığını ve bir hayli de mesafe alındığını ifade eden Teziç, şunları kaydetti
"Ben bir süre yoktum. Ayın 17'sinde yurda döndüğümde basında çıkan haberleri incelerken MEB'in bir Danışma Kurulu ile çalıştığı haberini gördüm. Ele alınan maddeler de değerlendirilmişti. Böyle bir şey görünce birden (ne oluyoruz) sorusu aklıma geldi ve Komisyonda yeralan arkadaşlarımı aradım ve bundan haberleri olup olmadığını sordum. Onlar da böyle bir çalışmanın yapıldığını söylediler. Bunun üzerine burada görevli arkadaşlarla da görüş alışverişinde bulunarak, bu aşamada karşımızda alternatif bir kurulun bulunmasından rahatsızlığımı, bu şekilde çalışmalara devam etmenin isabetli olamayacağını söyledim, bir görüş birliğine vardık. Derhal bu açıklamanın yapılması gerekiyordu."
Danışma Kurulu oluşturulmasının YÖK ile MEB arasında belli bir 'centilmenlik anlaşmasıyla' yürüyen çalışmaları değişik bir boyuta götürdüğünü belirten Teziç, şunları söyledi:
"Bu kurul alternatif bir kurul. Buna katlanmak, hiçbir şekilde hiçbirimizin kabul edemeyeceği bir husustu. Onun için de görüşmelerin bizim açımızdan devam etmesinin isabetli olmayacağını düşünüyorum. Çünkü MEB'in, güvenemediği bir YÖK ile güvenmek istediği bir başka Danışma Kurulu ile arada nasıl bir politika izlemek istediğini anlamak mümkün. Gerekirse YÖK ile görüşmem ama alternatif başka bir heyetle devam ederim deniliyor. Bizim çekilmemizin temelinde yatan budur. 22 Ocak tarihinde başlayan bir çeşit centilmenlik anlaşmasıyla yola devam ediliyordu. Bu anlaşma bozulunca artık bunun üzerinde bizim ısrarcı olmamız mümkün olamazdı. Çekilmekten başka bir çare de söz konusu olamazdı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu meselede taraf olduğu için, hakem olamaz. Kendisi eski bir sporcudur ve bu yüzden kuralları da bilir. Bu yüzden, yani taraf olduğu için hakem olması imkansızdır."

'LAİK EĞİTİM CUMHURİYETİN TEMELİ'

Teziç, Başbakan Erdoğan'ın seçim meydanlarında imam hatip liseleriyle ilgili düzenleme yapacaklarını söylemine de şöyle yanıt verdi:
"Cumhuriyet verdiği eğitimle temellerini atar. Bu eğitimin temeli de laik eğitimdir. Yavrularımızın geleceğini düşünürken sadece bir konu üzerinde odaklanmak seçim meydanlarında bunu seçim malzemesi yapmak hiç isabetli olmamıştır. Biz ağzımızı açmadık ama seçim meydanlarında hep meslek okulları ve bunun arkasında saklı olan imam hatipler dile getirildi. Üniversiteler
meslek okulları değildir, araştırma kurumlarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı'na buradan açıkça söylüyorum, üniversitelerle bu kadar uğraşacağına danışma kurullarıyla zaman kaybedeceğine bir an önce orta öğretim sorunlarını çözme konusunda gayrete girin."
Bu açıklamaları rektörler tarafından dakikalarca alkışlanan Teziç, parlamenter sistemin ikitadar muhalefet dengesinim bozulduğunu belirterek, "Türkiye'de bu denge devlet iktidarıyla parti iktidarı arasında dengeye dönüştü" diye konuştu.

DIŞARIDA ÖGRENCİ PROTESTOSU

Rektörler Komitesi'nin toplandığı sırada çeşitli üniversitelerin oluşturduğu öğrenci koordinasyonu, YÖK binasına "YÖK AKP Sermaye defol Üniversiteler bizimdir" pankartı astı. Öğrencilerle YÖK'te çalışan güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. YÖK Genel Sekreteri
Turgut Kılıç'ın araya girmesiyle öğrenciler YÖK binasından uzaklaştırıldı.