Teziç: Hükümet zorlamamalı

YÖK'te bir değişiklik yapılacaksa bunu kendilerinin dile getirmesi gerektiğini belirten YÖK Başkanı Teziç "İlle hükümet istedi diye bir çalışma ortamına itilmemeliyiz" dedi.

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, yükseköğretimin ihtiyaçları nelerse, hangi konularda değişiklik yapılmasını istiyorlarsa bunları günü geldiğinde hükümete sunacaklarını belirterek, "İlle hükümet istedi diye bir çalışma ortamına itilmemeliyiz" dedi.
Rektörler Komitesi ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), dün akademik konuları değerlendirmek için ayrı ayrı toplandı. Toplantıların ardından Teziç ve ÜAK dönem başkanlığını devralan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin ortak basın toplantısı yaptı. Yükseköğretim Kanunu'nda bir değişiklik yapılacaksa bunu kendilerinin dile getirmesi gerektiğini kaydeden Teziç, şunları söyledi:
"Bu konuda girişimin sadece YÖK'ten olmasında isabet var. Yani konu, YÖK'ten hükümete bir öneri gittiği takdirde ele alınmalı ve gündeme gelmeli. Biz sorunlara akademik planda bakıyoruz, tercihlerimizi de akademik planda ortaya koyuyoruz.
Oysa hükümetlerin doğal olarak yaklaşımı akademik olmaktan çok siyasidir. Siyasi tercihlerin öne çıkması, üniversitelerin görüşlerine tahakküm etmesi bir sürtüşme ortamı yaratıyor. Geçen sene bu deneyi yaşadık."
ÜAK: Gereken tepkiyi gösteririz
Alptekin de, bir yasa taslağı söz konusu olduğunda bunun YÖK Başkanı tarafından gerekli yerlere sunulması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: "Bizim hükümetle görüşmek veya tartışmak gibi bir politikamız yok. Biz akademik konuları ele alırız. ÜAK'ın onayını aldıktan sonra YÖK Başkanlığı'na sunarız. Biz, gerekli olan, ideal olan şeyi hazırlar götürürüz. Ama siyasi irade eğer bizim çağdaş bulduğumuz ölçülerimizin dışına çıkan bir uygulama ve değişikliğe başvurursa, buna da tabii ki müdahale edip, tepkimizi gösteririz."