Teziç: Mola verelim

Milli Eğitim Bakanı Çelik yüzünden hükümetle aralarında güven bunalımı yaşandığını söyleyen YÖK Başkanı Teziç, "Bir mola alalım. En iyisi tartışmalara ara vermek" dedi.

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç dün katıldığı CNN Türk'deki 'Kafe Siyaset' programında, ortamı yumuşatma yönünde bir adım atarak, hükümete
"Tartışmalara mola verelim" çağrısında bulundu. Teziç, şöyle konuştu:
"Güven ortamının yeniden oluşturulması için zamana ihtiyaç var. Yeni bir katsayı oluşturulacak olursa çok büyük sıkıntılar ortaya çıkacak. Bu konuda bir kırgınlık ortaya çıksın istemiyorum. Mola verelim. Bu hepimiz için de ülke çocuklarımız için de en doğrusu, bu tartışmalara bir süre ara vermektir. Ondan sonra bu konuyu daha geniş bir şekilde konuşalım. Böylece hükümetin yıpratılmasına da meydan verilmemiş olunur."
Genelkurmay'ın tasarıya gösterdiği tepkiyi doğal karşıladığını söyleyen Teziç, şunları kaydetti:
"Bu açıklamanın özünde Genelkurmay'ın da senelerden bu yana Türkiye'de yarattığı geniş bir okullaşma süreci var. Bu durumdan etkilenecek olan Genelkurmay'ın böyle bir açıklama yapmasını yadırgamıyorum. Çok hassas bir konu. Toplum tüm gelişmeleri yakından izliyor. Genelkurmay'ın çıkışı da bu duyarlılıktan kaynaklanıyor."
Teziç, imam-hatip liselerinin 'meslek lisesi' olarak kalması durumunda, yurt genelinde seçmeli sınavla öğrenci alınan iki-üç yerde yatılı imam- hatip liseleri kurulabileceğini söyledi.