Teziç: YÖK'ün yapısı değişmez

YÖK Başkanı Teziç, "Taslak, gücünü herkesin desteğinden alacak. Ancak YÖK'ün yapısı ve yetkilerinde değişiklik Anayasa nedeniyle imkânsız" dedi.

İSTANBUL - YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, yükseköğretim yasa tasarısı taslağına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Bu metin hepimizin metni olacaktır, gücünü de oradan alacaktır" dedi. Teziç, YÖK'ün yapısı ve yetkilerinde değişikliğe gitmenin hukuken mümkün olmadığını söyledi.
Üniversitelerarası Kurul, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü ve ÜAK Başkanı Prof. Ayhan Alkış'ın başkanlığında dün YTÜ Oditoryumu'nda toplandı. Teziç, toplantının basına açık olan bölümünde yaptığı konuşmada yükseköğretim yasa tasarısı taslağı konusunda ÜAK üyelerinin görüşlerine başvuracaklarını belirterek, toplantının ardından yarın (bugün) da Yükseköğretim Genel Kurulu'nda taslağın görüşüleceğini söyledi. Teziç, göreve geldiğinden bu yana taslakla ilgili Üniversitelerarası Kurul, öğretim üyeleri dernekleri, sendika temsilcileri, öğrenciler ve öğretim üyeleriyle görüştüğünü belirterek, şöyle dedi:
"Bir şeylerin bana bire bir söylenmesini istedim. Bu yolu izlerken bir keşmekeşi tercih ettim, bir kaos istedim. Çünkü bu kaos, korkacağımız bir kaos değildi. Yaratıcı bir kaostu. Doğruların kimsenin tekelinde olmadığına inanıyorum. Bu keşmekeşte hiç düşünmediğim sorularla karşılaştım. Bu bizim için büyük zenginliktir. YÖK'ün yapısı ve yetkilerinde değişikliğe gitmek mümkün değil. Anayasamızda YÖK'ün yetkileri belirlenirken, 131. maddede üyelerin seçimi beş kanaldan gelmektedir. Bunlar YÖK, üniversiteler, Bakanlar Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı ve Cumhurbaşkanıdır. Bunlarda kanunla bir değişiklik yapmak, hukuken mümkün değil. Hukukçu arkadaşlarımız eğer bunun aksine bir düşünce ileri sürüyorlarsa değerlendiririz. YÖK'ün yapısı Anayasa'da sınırlıdır. Bunlara yenilerini eklemek mümkün değil. Hukuk tekniği açısından, YÖK içinde bir başka kuruluşa da tüzelkişilik kazandırmak da hukuken mümkün değil. Rektörlerin mütevelli heyetler tarafından seçilmesi de hukuken yanlış."
Yükseköğretim yasa tasarısının ortak payda olduğunu anlatan Teziç, "Bu metin benim metnim değil. Metni üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, öğrencilerin, öğretim üyeleri derneklerinin görüşlerini alarak, hazırladık. Bu ortak görüşleri Anayasa'ya aykırı olmayacak şekilde hukuki kılıfına oturtmaktır bütün çabamız. Bu taslakta benim de kabul etmediklerim var. Ama ortak payda karşısında ona boyun eğmek zorundayım" dedi.
İki protesto, 24 gözaltı
Bu arada, bir grup öğrenci, toplantının yapıldığı YTÜ Oditoryumu önüne gelerek protesto gösterisi yaptı. Yapılan açıklamada, öğrenciler kendilerinin de toplantıya katılmak istediklerini belirterek, YÖK'ün kaldırılması, polisin üniversitelerden çıkarılması ve soruşturmaların sona erdirilmesi istendi.
Üniversitelerdeki disiplin soruşturmalarını protesto amacıyla Unkapanı'ndan Taksim'e yürümek isteyen 24 öğrenci ise gözaltına alındı. Öğrenciler Atatürk Bulvarı'ndan Taksim'e kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) 1. Blok önünde öğrencileri çembere alan polis, dağılmayıp oturma eylemi yapmak isteyen 24 öğrenciyi gözaltına aldı.