Tezkere TBMM Başkanlığı'na sunuldu

Tezkere TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Tezkere TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzası ile TBMM Başkanlığı'na sunulan tezkerede sınır ötesi operasyon izninin 17 Ekim 2013'e kadar uzatılması istendi.

ANKARA – “Terörle mücadelede sınır ötesi operasyon” konusunda Hükümet'e verilen yetkiyi bir yıl daha uzatan Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
Tezkerede, “Irak'ın kuzey bölgesinde yuvalanmış bulunan PKK terör unsurlarından kaynaklanan ve Türk halkının huzur ve güvenliğiyle ülkesinin milli birliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yöneltilmiş terörist saldırılar ve açık tehdit devam etmektedir” denildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla gönderilen tezkerede, Türkiye ’nin Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği söylenerek, “PKK’nın Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyeti ve saldırılarına son verilmesini sağlamak amacıyla askeri faaliyetlerini başarıyla yürütüldüğü” belirtildi.

4 EKİM’DE GÖRÜŞÜLECEK
Tezkerede, “hudut, şümul, miktar ve zamanı” Hükümetçe belirlenmek üzere Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak'ın kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için TBMM'nin 17 Ekim 2007’de Hükümete verilen izin süresinin 17 Ekim 2012 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılması istendi.
Tezkere, 4 Ekim Perşembe günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. (aa)