Tezkerede ne yazıyor?

"Suriye Arap Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin yürüttüğü askeri harekat kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiştir...

“Suriye Arap Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin yürüttüğü askeri harekat kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiştir... Diplomatik uyarılarımıza rağmen bu eylemler devam etmiştir. Bu çerçevede hudut, şumul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesiyle, bununla ilgili gerekli düzenlemenin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 1 yıl süreyle izin verilmesini Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca arz ederim.”


NE DEDİLER?
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: “Bu bir savaş tezkeresi değil. Türkiye’nin kendi menfaatlerini koruma, ileride muhtemel gelişmelerde ihtiyaç olursa değerlendirmek üzere bir tezkere.”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik: “Tezkerenin amacı, hükümetin Türkiye’nin egemenliğini korumakla ilgili karşı taraftan gelecek aşırı mütecaviz bir saldırı karşısında gereken harekat genişliğine sahip olmasıdır.”
AK Parti Milletvekili Yalçın Akdoğan: “Tezkere çıktığında illa savaşa gireceğiz diye bir şey yok. Daha önce de çok tezkere çıktı. Savaşa mı girdik.”
SP Başkanı Mustafa Kamalak: “Top mermisini kimlerin attığı halen bilinmiyor. Saldırıyla ilgili soruşturma bütün yönleriyle ele alınmalı ve titizlikle araştırılmalıdır.”
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Top Suriye’den gelmiş gelmemiş bu kesinlikle kınanması gereken, kabul edilemez bir olay. Ama bu asla Türkiye’ye kazandıracak bir politika değil.”
CHP Milletvekili Faruk Loğoğlu: “Türkiye’nin Suriye ile bir savaşa gitmesini istemiyoruz. Bölgenin savaşa ihtiyaç yoktur. İki komşu ülkenin savaşması bölge halkına zarar verecektir.”
MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri: “Suriye’nin tehditlerini bir yerine iki defa düşünmesi için çıkarılmış bir tezkeredir. Bu yönüyle kabul oyu verdik, Türkiye hiçbir şartta Suriye ile savaşamaz.”
BDP Milletvekili Sırrı Süreyya: “Karşımızda esas sorun Suriye değil, bu tezkerenin isimsiz olmasıdır.”