THK'da siviller işbaşına

Türk Hava Kurumu'nu (THK) yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında yapılan tüzük değişikliğiyle 'asker genel başkan' dönemi sona erdi. Görev süresi dolan hava pilot tümgeneral Rasim Arslan yerine, biri emekli asker iki aday yarıştı.

ANKARA - Türk Hava Kurumu'nu (THK) yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında yapılan tüzük değişikliğiyle 'asker genel başkan' dönemi sona erdi. Görev süresi dolan hava pilot tümgeneral Rasim Arslan yerine, biri emekli asker iki aday yarıştı. Cumhurbaşkanı ilk kez, Genelkurmay Başkanı uzun aradan sonra THK Genel Kurulu'na katıldı.
Değerin göstergesi
THK'nın dün yapılan 38. Büyük Genel Kurulu'na, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve kuvvet komutanları, diğer askeri ve mülki erkânla delegeler katıldı.
THK yetkilileri Sezer ve Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının genel kurula katılmasının kuruma gösterilen büyük önemin göstergesi olarak yorumladı. Komutanların kurumun doğal üyesi olduğu vurgulanırken, Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde tüm genel kurullara katıldığı, Sezer'in ise ilk kez katılığı ifade edildi. Genelkurmay Başkanı'nın ise uzun bir aradan sonra katılımı dikkat çekti.
THK, Refahyol hükümeti döneminde, kurban derileri, zekât ve fitre toplama yetkisine sahip olduğu için tartışmaların gündemine oturmuştu. 1999'da THK'nın adının karıştığı yolsuzluk iddiaları ardından hükümet, THK Genel Başkanlığı'na tümgeneral İbrahim Büyükyumluoğlu'nu kayyum olarak atadı. Büyükyumluoğlu, altı ay sonra genel başkanlığı, genel kurul ile şu anda korgeneral olan Erdoğan Karakuş'a devretti. Eylül 2002'deki genel kurulda da, görevi dün sona eren hava tümgeneral Rasim Aslan genel başkan seçildi. Kurumun yeniden yapılandırılması çalışmalarında askeri yöneticiler ağırlıklı görev üstlenmişti.
AB'ye uyum çerçevesinde Medeni Kanun ve Dernekler Kanunu değişikliklerini dikkate alan THK, 8 Mayıs 2004'teki olağanüstü genel kurulda, tüzük yeniledi. Sezer'in eylülde onayladığı tüzük değişikliğiyle, görev başındaki askerlerin THK yönetiminde yer alması uygulamasına son verildi. Dünkü seçimde, Taylan Benli'yle emekli tümgeneral Yusuf Güngör'ün listeleri yarıştı.