Times: HDP, İslamcı hükümetin yenilgisinin mühendisi olabilir

Times: HDP, İslamcı hükümetin yenilgisinin mühendisi olabilir
Times: HDP, İslamcı hükümetin yenilgisinin mühendisi olabilir
TÜrkiye'de yaklaşan seçimlerle ilgili bir makale yayınlayan İngilizlerin ünlü Times gazetesi, 2002'den beri ilk kez koalisyon ihtimalinin doğduğu ve "anahtarın HDP'nin elinde olduğu" yorumunu yaparak, "HDP iktidardaki İslamcı hükümet için benzeri görülmemiş bir yenilginin mühendisi olabilir" diye yazdı.

RADİKAL – İngiliz Times gazetesinin bugünkü sayısında, Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerle ilgili bir makale yer aldı. "Kürt partisi, Erdoğan'ın mutlak güç hesaplarını engelleyebilir" başlıklı yazıda HDP'nin 'iktidardaki İslamcı hükümet için benzeri görülmemiş bir yenilginin mühendisi olabileceği' ifadesi kullanılıyor.

Anketlerin 7 Haziran'da yapılacak seçimlerde, AKP 'nin göreve geldiği 2002'den bu yana ilk kez koalisyon kurmak zorunda kalabileceğini gösterdiği belirtiliyor.

Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın seçmenleri, tüm gücü elinde toplayacak anayasa değişikliğini yapabilmesi için AKP'ye parlamentodaki koltukların 5'te 3'ünü vermeye çağırdığı hatırlatılıyor.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, Times'taki makale şöyle devam ediyor: "Karmaşık seçim hesaplarında anahtar HDP'nin elinde. Türk siyasetini sarsan HDP, kendisini bir Kürt partisinden hem Kürt hem de Türklere hitap eden liberal bir partiye dönüştürdü. 76 milyon nüfuslu Türkiye'de 15 milyon Kürt yaşıyor."

Haberde kendisinden "yakışıklı, karizmatik ve sadece 42 yaşında" diye söz edilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın hem AKP hem de CHP 'den oy "çalabileceği" belirtiliyor. Buna örnek olarak da HDP'nin hafta sonu İzmir'deki mitingine 20 bin kişinin katılması gösteriliyor.

Ancak birçok seçmenin, PKK ile bağlantısı nedeniyle HDP'yi hala "zehirli" olarak gördüğü belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da anayasal olarak partiler üstü bir konumda durması gerektiğinin hatırlatıldığı yazıda, "Buna rağmen, [Erdoğan] bazı konuşmalarında PKK ile bağlantısına vurgu yaparak Kürt partisine saldırdı" ifadesi kullanılıyor.

Haberde son seçim anketlerine de yer veriliyor. Yüzde 10 barajını aşamazsa, HDP'nin oylarının diğer partilere dağıtılacağını, bunun da en çok AKP'nin işine yarayacağını yazan gazete, HDP'den milletvekili adayı olan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın şu sözlerine yer veriyor: "Bunu [seçime parti olarak katılmayı], olgunluğumuzu, sadece Kürt bölgelerinin değil, tüm Türkiye'nin temsilcisi olduğumuzu kanıtlamak için yaptık".

‘ERDOĞAN'IN KOBANİ HAKKINDAKİ SÖZLERİ KÜRTLERİ ÖFKELENDİRDİ’

Haberde Fırat'ın HDP'ye itici gücün, önceki seçimlerde AKP'ye oy vermiş olan muhafazakar Kürtlerden geleceğini söylediği belirtiliyor.

Times'in haberi şöyle devam ediyor: "Birçok Kürt, Erdoğan'ın, IŞİD'in Kobani işgali sırasındaki sözlerine çok öfkelendi. Erdoğan Kürt savaşçıları terörist olarak niteledi ve 'IŞİD'den farkları yok' dedi. Ayrıca Kürtlerin yenileceğini de söyledi ama bu yanlış bir tahmindi".

Yazı seçimlerden bir koalisyon çıkacaksa, en muhtemel senaryonun AKP- MHP koalisyonu olduğu ifadesiyle son buluyor