Tiyatroculara 301'den beraat

'Gizli Örgüt Nasıl Kurulur' adlı oyunda resmi üniforma giyip, 'Hav hav' diyerek polis teşkilatını alenen tahkir ve tezyif ettikleri öne sürülen Ankara Ekin Tiyatrosu'nun 10 oyuncusuyla bir sendikacı beraat etti.

İZMİT - 'Gizli Örgüt Nasıl Kurulur' adlı oyunda resmi üniforma giyip, 'Hav hav' diyerek polis teşkilatını alenen tahkir ve tezyif ettikleri öne sürülen Ankara Ekin Tiyatrosu'nun 10 oyuncusuyla bir sendikacı beraat etti.
Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada, sanık Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Genel Sekreter Yardımcısı Osman Çolakoğlu hazır bulundu. Daha önce talimatla ifadeleri alınan tiyatrocular Ali Çakır, Bülent Yıldıran, Orhan Koray Ergun, Erol Demiröz, Murat Ergenlioğlu, Cengiz Uzun, Ayhan Önem, Hürol Ertaş, Tarık Güvenç ve Hakan Salınmış ise duruşmaya katılmadı. Bilirkişi raporunda, iddianamede öne sürüldüğü gibi oyuncuların, ilgili makamlardan izin alınarak 5 Ekim 2002'de sergiledikleri oyunda resmi polis elbisesi giymediği, oyun içinde 'Hav hav' şeklinde değil, 'Hay veya hayl' gibi tek kelimelik sesler çıkardığı belirtildi. Mahkeme, bilirkişi raporuna göre sanıkların suç işlediklerine ilişkin delil ve suç unsuru bulunmadığını belirterek beraat kararı verdi. TCK 301'den yargılanan sanıklara bir yıl hapis cezası isteniyordu.