TOBB başkente hediye yağdırdı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), istediği yasa çıkınca Meclis'i ve bürokrasiyi hediye yağmuruna tuttu. Sezer, Köşk'e gönderilen cep telefonu ile deri çantayı iade etti.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), kendileriyle ilgili yasanın çıkmasına katkıda bulundukları gerekçesiyle milletvekilleri ile çok sayıda üst düzey bürokratı hediyeye boğdu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'ne gönderilen hediyeleri TOBB'a iade etti.
Delegelerine dağıttığı pahalı hediyelerle sık sık gündeme gelen TOBB, birlik başkanının yönetim kurulu üyeleri yerine doğrudan Genel kurul delegeleri tarafından seçilmesini öngören yasanın kabul edilmesinin ardından büyük bir hediye seferberliği başlattı.
TOBB yönetimi istediği değişikliğin yapılmasının ardından TBMM'deki 550 milletvekiliyle Cumhurbaşkanlığı, yüksek yargı organları ve bazı bakanlıklardaki 360 üst düzey yöneticiye piyasa fiyatı yaklaşık 550 milyon lira olan kameralı Nokia 6220 cep telefonu ve deri çanta gönderdi.
Cumhurbaşkanı Sezer, kendisine sunulan hediyeleri kabul etmezken, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da etik bulmadığı için hediyeleri iade edeceğini açıkladı.
AKP ve CHP'li bazı milletvekillerinin de hediyeleri geri göndermesi bekleniyor. TOBB, son Genel Kurul öncesi delegelerine içinde dizüstü bilgisayar bulunan bavul, genel kurulu izleyen gazetecilere de pahalı hediyeler dağıtmıştı. TOBB'un bu davranışı eleştiriye konu olmuştu.