Tolon: Bunu da biz not ediyoruz

1. Ordu Komutanı Tolon: "Dost bildiğimiz ülkenin kontrolündeki yerde beş güvenlik görevlimizin öldürülmesi üzücü. Yıllarca beslediklerimiz bugün hasmane tavır takındı. Bunu not ediyoruz." Dışişleri Bakanı Gül: "Katiller cezasız kalmayacak."

İSTANBUL - 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Irak'ta beş Türk güvenlik görevlisinin öldürülmesine sert tepki gösterdi. Tolon, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'Toplumsal Gelişime Destek Faaliyetleri' kapsamında dün Gaziosmanpaşa'ya bağlı Hacımaşlı Köyü'nde düzenlenen etkinliklere katıldı. Gazetecilerin Musul'daki saldırıyla ilgili sorularını yanıtlayan orgeneral Tolon, şehit ailelerine başsağlığı diledikten sonra şunları söyledi:
"Olayın, dost ve müttefik bildiğimiz ve öyle tanımladığımız bir ülkenin kontrolü altında bulunan bir yerde cereyan etmiş olması, tabii fevkalade üzücü bir olay. Üstelik olayın cereyan ettiği bölge, tam bizim tanımımızla 'Besle kargayı oysun gözünü' tanımı...
Yıllarca beslediğimiz birilerinin bugün Türk insanına karşı nasıl hasmane bir tavır takındığının göstergesidir. Bunun, bu olayla kalmayacağını, bu ve benzeri olayların devam edeceğini biliyorum. Daha önce de Irak'ta kamyon şoförü ve görevlileri şehit olmuştu. Tabii biz de bunu not ediyoruz."
Son günlerde 'ulusal azınlık' gibi kavramlar ortaya atılarak halkın aklının karıştırıldığını da ileri süren 1'inci Ordu Komutanı Tolon, "Yüce Atatürk, bu topraklar üzerinde, bu sınırlar içinde yaşayan halkımızı, 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, Türkiye halkına Türk milleti denir' ifadesiyle belirlemiştir. Bunun dışında yeni birtakım kavramlarla birliğimizi, ulusal birlik ve bütünlüğümüzü, huzurumuzu, güvenimizi bozmaya kimsenin gücü yetmez" diye konuştu.